Kiprani blizu dogovora o ujedinjenju, ali ne očekivati čuda

Lideri kiparskih Turaka i Grka blizu su postizanja dogovora o ujedinjenju tog ostrva, ali ključna pitanja ostaju nerešena, uključujući sprovođenje i garantovanje konačnog pakta, izjavio je danas generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Guteres.

Guters je ocenio da pregovori u Ženevi o ponovnom ujedinjenju Kipra pokazuju ohrabrujuće rezultate, ali je uporozorio da ne treba očekivati brza rešenja, preneo je Rojters.

„Približavano se rešenju, ali ne možete očekivati čuda hitnih rešenja. Ne tragamo za brzim rešenjem“, rekao je Guteres novinarima u Ženevi, gde je danas završen prvi sastanak u okviru konferencije UN o Kipru, preneo je AFP.

Guters je otvorio konferenciju, posvećenu pitanju bezbednosti i garancija, nakon čega su govore održali kiparski predsednik Nikos Anastasijades, lider kiparskih Turaka Mustafa Akindži, grčki ministar spoljnih poslova Nikos Kocijas i njegov turski kolega Mevlut Čavušoglu, šef britanske diplomatije Boris Džonson i predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker.

Anastasijades je izneo predlog o pitanju bezbednosti i istakao da u pregovorima učestvuje i kao predsednik Kipra i kao lider zajednice kiparskih Grka, a Kocijas je izneo predlog o paktu prijateljstva.

BBC je ranije danas javio da će se i turski premijer Binali Jildirim priključiti pregovorima u Ženevi o ponovnom ujedinjenju Kipra, što bi, kako ocenjuje, mogao biti signal da je u razgovorima postignut napredak.

Izvori u UN navode da nisu očekivali dolazak turskog premijera.

Dolazak Jildirima u Ženevu ne znači da će zasigurno biti postignut sporazum za koji je, da bi stupio na snagu, potrebno da bude potvrđen na referendumima obe zajednice na Kipru.

Izaslanik UN za Kipar, Espen Bart Eide, izjavio je pre dva dana da je teško postići mirovni dogovor na Kipru, ali da nije nemoguć.

Lideri kiparskih Grka i Turaka dogovorili su se početkom decembra da u januaru nastave pregovore o ponovnom ujedinjenju ostrva.

Intenzivni pregovori Anastasijadesa i Akindžija zapali su u novembru prošle godine u ćorsokak zbog neslaganja u vezi sa pitanjem koliko ljudi bi imalo pravo da potražuje kuće i imovinu u zonama koje će biti pod kontrolom svake od strana u predviđenoj federaciji.

Kipar je podeljen otkako je 1974. izvedena turska invazija posle puča u cilju ujedinjenja tog ostrva sa Grčkom.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com