Generalni sekretar UN Antonio Gutereลก upozorio je da su bela supremacija i neonacistiฤki pokreti postali transnacionalna pretnja i da su iskoristili pandemiju virusa korona da povecฬaju svoj uticaj.ย ย On, pak, ne vidi kao opasnost desetak najmocฬnijih ljudi u svetu koji su u godini pandemije uvecฬali svoje bogatstvo za viลกe od 500 milijardi dolara.
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu, sociolog Vladimir Vuleticฬ smatra da ovaย Gutereลกova porukaย pokazuje da on nije spreman da se upusti u leฤenjeย uzroka koji su doveli do narastanjaย neonacistiฤkih pokreta u svetu jer bi to znaฤilo –ย potkopavanjeย strukture savremenog svetskogย kapitalizma.
โA tako neลกto je nemogucฬe oฤekivati. Oni koji imaju mocฬ i kojima odgovara ovakav sistem, radije cฬe odvestiย maseย u neki noviย sukobโ, kaลพe nam Vuleticฬ.
Ko je iskoristio pandemiju โ neonacisti ili milijarderi
Prvi ฤovek najznaฤajnije svetske organizacije pozivom na โglobalno koordinisanu akciju kako bi se pobedila velika i rastucฬa opasnostโ, zapravo je pozvao naย leฤenje posledica, umesto na eliminisanje uzroka.
U isto vreme, vlade mnogih drลพava pokuลกavaju paketima pomocฬi da spasavaju stanovniลกtvo koje ostaje bez posla i izvora prihoda. Jaz izmeฤu sirotinje i najbogatijih je sve dublji, ลกto neizbeลพno dovodi i do bujanja najrazliฤitijih pokreta. Njih
Gutereลก vidi kao problem, ali ne i manjinu mocฬnih milijardera koji odnose profit.
Vuleticฬ napominje da upravo u kriznim vremenima, kada se uvuฤe strah u stanovniลกtvo, svaki pokret pokuลกava da se predstavi kao zaลกtitnik neke ugroลพene grupe. To ฤine, istiฤe naลก sagovornik, i svi koji su na politiฤkoj sceni, a ne samo ekstremno desniฤarski pokreti
I Gutereลก zna da je globalni poredak ugroลพen
Vuleticฬ ukazuje na to da Gutereลกova izjava ide samo u jednom pravcu.
โOno ลกto on zna i vrlo dobro osecฬa, i ne samo on, to je da jeย savremeniย svetski poredakย pred strahovitim izazovima, da jeย ugroลพen. Reฤ je o tome da on pokuลกava da mobiliลกe one snage koje su etablirane, koje i dalje imaju mocฬ, da se na neki naฤin zaลกtite od onih snaga za koje se inaฤe pretpostavlja da predstavljaju politiฤku opasnostโ, kaลพe naลก sagovornik.
Gutereลกova politiฤka izjava liฤi na one od pre 60 godina kada su tako bili obeleลพeni leviฤarski pokreti, i kad su sve probleme u Americi โuzrokovaliโ komunisti.ย ย Sada, vide opasnost u desniฤarskim pokretima koji su poslednjih dvadesetak godina u usponu. Te partije su u Francuskoj, Austriji, Nemaฤkoj narasle do trecฬeg mesta po snazi, tako da Gutereลก govori ono ลกto jeste nekakav strah joลก dominantnog liberalnodemokratskog globalnog poretka.
Neuspeh liberalnog kapitalizma
Na pitanje, ลกta je dovelo do uspona desnice od koje se liberali plaลกe, Vuleticฬ je nedvosmislen.
โOsnovni razlog je upravo neuspeh tog globalnog liberalnodemokratskog poretka da ispuni obecฬanja koja je dao negde poฤetkom devedesetih. Jedno vreme ฤinilo se da se privreda razvija, ali to je bilo na uลกtrb buducฬnosti. Pokazale su krize i 2002. i 2008. da je taj uspon devedesetih bio svojevrsni veliki balon koji je samo zamaglio probleme sa kojima se svet suoฤava poslednjih 20 godina. Rekao bih da je kljuฤni problem svojevrsno licemerje, jer su obecฬanja bila takva da cฬe globalni poredak biti neลกto ลกto je vin-vin scenario koji cฬe doprineti poboljลกanju poloลพaja svih, aย ย zapravo vecฬ dugo vremena je oฤigledno da je on pre svega doprineo povecฬanju bogatstva jednom vrlo uskom sloju na zapadu โ.
Sada, umesto suoฤavanja sa ฤinjenicama i traลพenja uzroka globalno loลกe situacije imamo, kaลพe on, tu vrstu prebacivanja odgovornosti na takozvaniย populizam, na radikalno desne pokrete. A sve to je zapravo svojevrsnaย reakcijaย na neuspeh da liberalni model ispuni data obecฬanja.
Uzrok i uspon Kine
Dodatni problem za do skoraย privilegovanu grupaciju u razvijenim zapadnim zemljama je to ลกto je globalizacija doprinela iย rastu pre svega ekonomskomย Kineย i joลก nekih zemalja, gde srednji sloj stanovniลกtva raste, dok na zapadu stagnira, ili opada.
A, kako navodi naลก sagovornik, upravo u tom srednjem i niลพem sloju na zapadu je baza za regrutaciju desnih pokreta. Zato je, dodaje on, teza o beloj supremaciji koja profitira, dok se ลพmuri na ฤinjenicu da je to upravo sluฤaj sa milijarderima, joลก jedna od pogreลกnih predstava do kakvih dolazi u kriznim vremenima.
Ipak istiฤe da Gutereลกova konstatacija nije potpuno besmislena, kada danas na zapadu ta bela srednja klasa vidi da napreduju oni koje su smatrali zaostalim delom sveta, zbog ฤega se kod njih budiย osecฬaj ugroลพenosti. Sliฤno se desilo i uoฤi Drugog svetskog rata.
Postoji to nekakvo iskustvo, istiฤe Vuleticฬ, neka vrsta straha i od mogucฬih posledica velikih sukoba. Kada stvari krenu nizbrdo, kada se izgubi kormilo, kada se iracionalni porivi probude, onda je, upozorava naลก sagovornik, jako teลกko sve to kontrolisati. Danas je mnogo teลพe zamisliti buducฬnost nego ลกto je to bilo pre 70 godina, zakljuฤio je Vuleticฬ.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com