Rat protiv Rusije koji je Britanija započela u Solsberiju pod firmom trovanja britanskih državljana, nastavljen obostranim proterivanjem diplomatskog osoblja, dobiće i sajber dimenziju.
Očigledno je — Zapad ne odustaje od „ratovanja“ sa Rusijom. Posle sajber komande američkih oružanih snaga, koja je formirala radnu grupu za suprotstavljanje Rusiji u sajber prostoru, sajber odred protiv Rusije formiraće i Britanci.
U vreme kada 120 država sveta raspolaže snagama za sajber ratovanje i kada se maltene svake sekunde u sajber prostoru pojavi novi „maliciozni program“ kao najčešći vid sajber napada, vest da Velika Britanija namerava da stvori poseban sajber odred koji će se baviti odbijanjem odgovarajućih pretnji drugih država nikoga ne bi začudila. Neobično je, međutim, to što je u njoj precizirano od koga će sajber odred od 2.000 specijalaca da brani Britaniju. To se, prema ocenama eksperata za tu oblast, obično ne govori.
Sajber specijalci će se, naravno, boriti protiv „ruske pretnje“, što su izvori britanske televizije „Skaj njuz“ direktno naveli. Navedeno je čak i da će ta „ruska pretnja“ Britaniju koštati najmanje 250 miliona funti, odnosno 330 miliona dolara.
Britanija se time praktično pridružila ocenama svog saveznika preko Atlantika. Vašington je samo pre dva meseca optužio Rusiju za sajber špijunažu zarad dobijanja „neophodnih znanja i tehnologija za rast svoje ekonomije“. Uz to je vidovito najavio da će Rusija u 2019. godini „nastaviti da sprovodi agresivne sajber operacije protiv SAD i njenih saveznika za unapređenje svojih interesa u oblasti bezbednosti“.
Moskva je, naravno, odmah odgovorila da su ruske pretnje izmišljene i istakla da je „umesto jezika neosnovanih optužbi na račun Rusije, bolja zvanična saradnja sa Vašingtonom o sajber bezbednosti“.
Komentarišući najnoviju vest iz Velike Britanije, direktor ruskog Instituta instrumenata političke analize Aleksandar Špunt smatra da je reč o svetskom trendu s namerom da se državna odbrana u sferi kompjuterskih tehnologija podigne na viši nivo.
Normalno je, kaže on za Sputnjik, da svaka država brižljivo čuva podatke koji se tiču nacionalne, vojne i ekonomske bezbednosti, tako da ga ne iznenađuje postupak Britanaca.
Prema oceni ruskog eksperta u oblasti sajber bezbednosti Andreja Masaloviča, SAD i Velika Britanija u svojim doktrinama pokazuju da im nisu potrebni povodi kako bi upotrebile sajber oružje.
„Ovo je žalosno, jer zapravo neće dovesti do povećanja bezbednosti na međunarodnom nivou u ovoj oblasti“, tvrdi on za Sputnjik.
Masalovič podseća da ofanzivno oružje i ono koje se koristi za odbranu u sajber oblasti, obaveštajne službe mnogih država razvijaju već više od decenije i da odavno postoje tehničke mogućnosti udara, koji bi usledio kao odgovor u sajber prostoru.
„Ali teško je ustanoviti da li je za to prvenstveno odgovorna upravo država koju druga zemlja optužuje, jer uvek postoji neki haker koji ide korak ispred i može da ’smesti‘ taj napad nekoj drugoj državi. Nije tajna da obaveštajne službe vole da angažuju baš takve hakere. Zato kažem da se danas gube poslednji ostaci pristojnosti i skrupula“, objašnjava sagovornik Sputnjika.
On zato smatra da bi novi „korak Britanije morao da bude važan signal da bi ipak trebalo sesti za pregovarački sto i uvesti red u oblasti „internet planete“ koju naseljavaju tri milijarde stanovnika, a gde ne postoje ni zakoni ni pravila ponašanja, a očigledno ni elementarna pristojnost.
Sa ocenom o potrebi međunarodne regulative slažu se i srpski eksperti u toj oblasti sa kojima je Sputnjik razgovarao.
Ne postoji nijedan međunarodni dokument kojim je definisano sajber oružje, iako je bilo nekih inicijativa i u UN da se mnoge od tih stvari regulišu, šta je dozvoljeno, a šta nije, ističe sagovornik Sputnjika koji je zbog prirode posla morao da ostane anoniman.
On napominje da 120 zemalja u svetu raspolaže snagama za sajber ratovanje, od kojih su neke samo za odbranu, a neke, uglavnom one moćne, i za jedno i za drugo. Vojska i ministarstvo odbrane svake države moraju da imaju tim ljudi koji će da ih štiti jer je sajber pretnja postala realnost, navodi ekspert za tu oblast.
Amerikanci su, kako je podsetio, 2003. godine prvi doneli strategiju za obezbeđenje sajber prostora, a posle njih i mnogi drugi.
Na pitanje kako treba shvatiti sumu koju su Britanci izdvojili za sajber borbu protiv Rusije, on odgovara da je reč o ozbiljnim sredstvima, ali da je i to relativno s obzirom na to da su ulaganja, pogotovo najrazvijenijih zemalja, sve veća i da se uglavnom mere stotinama milijardi dolara.
Od kako je 2010. godine pokrenut program za računarsku sabotažu „Stuksnet“, koji je napravio veliku štetu na iranskim nuklearnim postrojenjima, za šta su osumnjičeni Amerika i Izrael, pojavilo se dosta kvalitetnih i ozbiljnih programa iza kojih, zbog njihove sofisticiranosti, koja je sve veća, stoji država, kaže sagovornik Sputnjika.
Zato ovaj stručnjak ne vidi ništa iznenađujuće u vesti iz Britanije, osim što su oni odredili od koga se štite. U tome pre svega vidi političku priču, jer na terenu sigurno postoje timovi na svim stranama koji štite, a možda i napadaju, zaključuje ekspert za sajber oblast.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com