Planinarske ekspedicije zabrinute su zbog broja tela koja su otkrivena nakon što se glečeri na Everestu tope.
Za sada je pronađeno 300 tela nastradalih u blizini planinskog vrha, a smatra se da je skoro dve trećine tela još uvek zakopano u snegu i ledu.
Shiva Tribe of Himalaya!
Spiti Winterwonderland!#MorningRun
🎥Priyanshu pic.twitter.com/ebmW55G3Nl
— ॐ Shimla Life 🇮🇳 (@shimlalife) March 19, 2019
Više od 4.800 planinara uspelo je da se popne na najviši vrh na svetu.
„Zbog klimatskih promena, glečeri se tope, a tela koja su bila zakopana toliko godina izlaze na površinu“, kaže Ang Šerin Šerpa, bivši predsednik nepalskog udruženja planinara.
Otkrivena tela nastradalih
Pre dve godine, u Kampu 1 pronađena je ruka preminulog planinara. Tada su angažovani profesionalni planinari kako bi pronašli ostatak tela i sklonili ga s planine.
#THREAD
Is there any one holiday spot that u keep going back to & never get bored of? Mine is Kasar Devi in #uttarakhandhills nestled in the #Himalayas. Having visited the place more than enough times, it now feels like home. Read on to know more.. 👀🌄https://t.co/ODKGf4fFhN— RidziTravels (@ridzitravels) March 21, 2019
Iste godine, pojavilo se još jedno telo na površini glečera Kumbu.
„Poslednjih nekoliko godina pronađene su ruke i noge preminulih u Kampu 4. Primetili smo da se nivo leda smanjio i da su zato tela izašla na površinu“, kaže Dambar Parahuli predsednik Udruženja planinara u Nepalu.
Glečeri sve tanji i manji
Nekoliko studija je pokazalo da se glečeri u ovom regionu tope. Istraživanje iz 2015. godine, otkrilo je da se na glečeru Kumbu nalaze jezera koje se spajaju u jedno.
https://twitter.com/HikingGR/status/1106985557048127488
Nepalska vojska je jezero Imja isušilo 2016., jer je nivo vode zbog ubrzanog topljenja glečera dostigla zabrinjavajući nivo.
Još jedna ekspedicija se bavila ovim problemom. Istraživači sa britanskih univerziteta Lids i Aberistvit su prošle godine ustanovili da se led brže greje nego što se očekuje.
Venture out of your comfort zone#trekking #himalayas pic.twitter.com/p715jW34Ct
— Adventure Sindbad (@AdventureSinbad) March 20, 2019
Zabeležena je minimalna temperatura leda −3.3C, što znači da se i ovako debeo led zagrejao za dva stepena od prosečne godišnje temperature.
Tela kao orijentir
Tela koja su pronađena na višim delovima Everesta služila su planinarima kao znaci po kojima su se orijentisali.
#Ansoo Lake is located in #Kaghan Valley of Dist #Mansehra, Khyber Pakhtunkhwa, #Pakistan. It is considered among 1 of the highest lake of #Himalayas. The lake is situated near #Malika Parbat, the highest mountain of Kaghan Valley.#ptomotetourismpromotepakistan@truejournalizm pic.twitter.com/43tf8SuhOa
— True Journalizm (@truejournalizm) March 20, 2019
Jedan od njih je i tačka „zelene čizme“ koja se nalazi blizu vrha.
Zelene čizme planinara koji je poginuo na tom mestu pokazuju drugima u kom pravcu da nastave penjanje.
Stručnjaci kažu da je otkopovanje i prebacivanje tela u podnožje planine skup i težak proces i da je potrebno od 40.000 do 80.000 dolara da se cela akcija izvede.
Heart touching view of paragliding in vicinity of Trango tower ( world highest rock cliff )#karakoram #himalayas #paragliding#…@WaoCheez pic.twitter.com/8f4kAppnKF
— NKR By ZEE… (@HeavenInpk) March 21, 2019
„Jedan od najzajhtevnijih spuštanja bilo je sa visine 8.700 metara. Telo je bilo smrznuto i težilo je 150 kilograma. Nalazilo se na skoro nepristupačnom mestu“, rekao je Šerpa.
Kada planinari naiđu na telo, uglavnom se pitaju šta da urade s njim.
„To je lična odluka. Većina penjača kaže da ukoliko umru na planini, najbolje da tamo i ostanu. Dakle, spuštanje u podnožje neki bi protumačili kao nepoštovanje prema mrtvima. Osim, naravno ako porodica želi da ih sahrani ili telo blokira rutu za penjanje“, dodaje Šerpa.
(BBC News na srpskom)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com