Najnoviji raketni test S. Koreje podelio svetske sile

Najnoviji raketni test koji je izvela Severna Koreja podelio je svetske sile koje su se ujedinile iza novog paketa sankcija Ujedinjenih nacija pre samo nekoliko dana, piše danas Bi-Bi-Si.

Kako navodi, SAD smatraju da bi „teret odgovora“ na test Severne Koreje trebalo da snose Kina, glavni saveznik te zemlje, i Rusija, koja takođe ima veze s režimom u Pjongjangu.

S druge strane, Kina je nagovestila da SAD izbegavaju sopstvenu odgovornost, a Rusija je osudila „agresivnu“ američku retoriku.

Raketa koju je Severna Koreja ispalila nad Japanom ima domet da udari američko ostrvo Guam u Pacifiku, dodaje Bi-Bi-Si i ističe da je najnoviji raketni test jedan od onih s najvećim dometom koji je izveo Pjongjang.

Raketa je dostigla je nadmorsku visinu od oko 770 kilometara, letela oko 3.700 kilometara preletevši najsevernije japansko ostrvo Hokaido pre nego što je pala u more, saopštila je južnokorejska vojska.

Južna Koreja, ključni saveznik SAD, odgovorila je u roku od nekoliko minuta ispalivši dve balističke rakete u more.

Japanski premijer Šinzo Abe poručio je da ta zemlja „nikada neće tolerisati“ tako „opasnu provokativnu akciju“, a SAD, Kina i Rusija su takođe osudile napad.

Predsednici Rusije i Francuske, Vladimir Putin i Emanuel Makron, pozvali su na nastavak direktnih pregovora sa Pjongjangom kako bi se rešila kriza, saopštio je Kremlj.

Međutim, američki državni sekretar Reks Tilerson stavio je do znanja da Vašington smatra da je sada na Pekingu i Moskvi da deluju kako bi „obuzdali“ Pjongjang.

Oni „moraju da pokažu svoju netolerantnost prema tim nepromišljenim lansiranjima raketa tako što će preduzeti direktne akcije“, rekao je Tilerson.

On tvrdi da je Kina snadbevala Severnu Koreju naftom, a da je Rusija bila najveći poslodavac „severnokorejskog prinudnog rada“.

Na to je portparolka kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing uzvratila rečima da njena zelja „nije žarište konflikta“.

„Razne direktno umešane strane trebalo bi da preuzmu odgovornost“, poručila je ona obraćajući se novinarima čime je, ocenjuje Bi-Bi-Si, jasno aludirala na SAD i Južnu Koreju.

Ona je dodala da je „svaki pokušaj da operu svoje ruke od tog pitanja neodgovoran i da neće pomoći da se reši problem“.

Dodala je da sankcije nisu jedini način da se reši problem, te je pozvala na mirno rešenje kroz „zvanična diplomatska sredstva“.

Njena koleginica iz ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova naglasila je da Rusija pokazuje „ne samo netoleranciju ka nelegalnim lansiranjima, već želju da se reši situacija na Korejskom poluostrvu“.

„Nažalost, agresivna retorika je jedina stvar koja dolazi iz Vašingtona“, ocenila je portparolka ruskog ministarstva.

Savet bezbednosti UN u ponedeljak je jednoglasno glasao da se ograniči uvoz nafte i zabrani izvoz tekstila Severnoj Koreji, kao odgovor na nuklearni test te zemlje, kojim su prekršene rezolucije Ujedinjenih nacija, podseća Bi-Bi-Si.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com