Više od 150.000 žena izloženo je sakaćenju genitalija u feminističkoj Švedskoj. Švedska se ponosi kao priznati šampion u poštovanju ljudskih prava, ali bi u poslednje vreme uvezene kulturne „vrednosti“ iz zemalja u razvoju mogle da razbiju sjajan imidž koji ima ova skandinavska država. Utvrđeno je da desetine hiljada žena boluje zbog sakaćenja genitalija, uprkos tome što je ta bolna operacija zakonom zabranjena.
Procenjuje se da je broj žena koje su preživele sakaćenje genitalija mnogo veći nego što se očekivalo, pokazalo je novo istraživanje.
Nacionalni zdravstveni odbor procenio je da je 2015. godine bilo oko 38.000 žena koje su bile žrtve sakaćenja ženskih genitalija u nordijskim zemljama, koje su unazad decenijama rangirane u vrhu u različitim ocenjivanjima ravnopravnosti polova.
Međutim, najnovije istraživanje svrstalo je Švedsku među zemlje sa najvećim procentom žrtava sakaćenja ženskih genitalija, sa zapanjujuće morbidnim procentom od oko 150.000 žrtava u naciji koja broji oko deset miliona ljudi, javio je Švedski radio. Pošto je sakaćenje genitalija veoma intimna i emotivno bolna operacija, procenjuje se da bi trenutni broj žrtava mogao biti znatno veći.
Ono što je još gore, sakaćenje genitalija se obavlja među devojkama imigrantskog porekla, u porodicama koje su se naselile u Švedskoj pre izvesnog vremena. Uprkos činjenici da je sakaćenje ženskih genitalija strogo zabranjeno zakonom u Švedskoj, tradicija i verski običaji ponekad uspevaju da preskoče zakonska ograničenja. U imigrantskim krugovima devojke često odvode u matične zemlje kako bi se ova operacija obavila, prenosi Sputnjik.
Neočekivano veliki i još uvek rastući broj žena osakaćenih genitalija u Švedskoj postavlja nove zahteve pred švedski zdravstveni i obrazovni sistem, navodi švedski javni servis SVT.
Sakaćenje ženskih genitalija, koje se naziva i ženskim genitalnim sečenjem i ženskim obrezivanjem, ritualno je sečenje ili uklanjanje delova spoljnih ženskih genitalija. Praktikuje se u nekim delovima Afrike, Azije i Bliskog istoka i uglavnom se upražnjava iz verskih ili duhovnih razloga. Prema proceni Unicefa za prošlu godinu, oko 200 miliona žena u svetu je preživelo tu „operaciju“.
Tačan broj „operacija“ koje se uglavnom izvode u „poljskim“ uslovima varira od zemlje do zemlje. Sakaćenje ženskih genitalija podrazumeva uklanjanje unutrašnjih i spoljnih usana i delova klitorisa. Neželjene indikacije mogu biti ponovljene infekcije, otežano mokrenje, hroničan bol, neplodnost i komplikacije prilikom porođaja, a nema nikakvih poznatih zdravstvenih prednosti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com