Niko ne zna gde se krije ruski biznismen koji je ostavio razorni amonijak nitrat (foto)

U razornoj eksploziji u Bejrutu povreฤ‘eno je preko pet hiljada ljudi, nastradalo je najmanje 140, a uzrok eksplozije je 2.750 tona amonijak nitrata koji je stajao na istom mestu u neadekvatnim uslovima veฤ‡ ลกest godina.

Opasni materijal je tamo 2014. godine dovezao teretni brod koji se nalazio u vlasniลกtvu ruskog biznismena Igor Greฤuลกkina koji danas ลพivi na Kipru, prenosi Business Insider.

On je bio vlasnik broda MV Rhosus, a bivลกi kapetan Boris Prokoลกev to je otkrio u intervjuu za ruski Radio Sloboda.

Kako tvrdi Prokoลกev, Greฤuลกkin sad ลพivi na Kipru, a nije se oglasio od eksplozije. MV Rhosus trebalo je da preveze amonijak nitrati iz Gruzije do Mozambika, ali nakon ลกto je put ka Mozambiku zapoฤeo, posada je primila nareฤ‘enje da putovanje ipak nije isplativo i da bi trebalo da uplove u Bejrut krajem 2013. godine kako bi uzeli joลก tereta. Prokoลกev tvrdi da je taj dodatni teret bio preteลพak za brod.

U Bejrutu su inspektori uz to zakljuฤili da brod nije u stanju za plovidbu morem i zabranili su isplovljavanje, a dok su neki ฤlanovi posade dobili dozvolu za napuลกtanje broda, Prokoลกev tvrdi da su on i joลก trojica ฤlanova posade na brodu bili zarobljeni ฤak 11 meseci.

Greฤuลกkin im nije platio ni dinara, tvrdi Prokoลกev, ฤak im nije plaฤ‡ao ni hranu, a oni nisu smeli da odu sa broda. Hranili su ih zaposleni iz tamoลกnje Luฤke uprave, a nakon borbe na sudu, Greฤuลกkin je ostatku posade platio put do ukrajinske Odese.

Posada je potom napustila brod, kao i njegov teret. Amonijak nitrat stavljen je u skladiลกte, gde je ostao sve do eksplozije.

Prokoลกev tvrdi da je Greฤuลกkina upoznao 2013. i da nije dugo bio njegov zaposleni, a posada Rhosusa se u tom trenutku menjala, ali Rus mu nije otkrio da je to zbog neisplaฤ‡enih plata. Ruski medij Siberian Times objavio je i navodnu fotografiju ruskog preduzetnika ฤija je trenutna lokacija svima nepoznata, a kiparski mediji javljaju da ima kancelariju u Limasolu.

ฤŒelnik bejrutske luke i ฤelnik carine rekli su za lokalne medije da su se u nekoliko navrata obraฤ‡ali pravosuฤ‘u traลพeฤ‡i da se hemikalije ili otpreme negde u inostranstvo ili prodaju kako bi se osigurala sigurnost u luci.

Glavni direktor luke Hasan Korajtemย ย rekao je za TV kanal OTV da su bili svesni da je reฤ o opasnom materijalu, kada je sud prvi put naloลพio da se teret pohrani u skladiลกta, no da nisu mislili da je opasan „u toj mjeri“.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com