Novi talas izbeglica ugrozio bi Evropu

Novi talas izbeglica iz Afrike doveo bi do promene verske slike Evrope, i bio ključna operativna podrška terorističkim organizacijama na Zapadnom Balkanu, upozorava stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević.

„Mnogi teroristi bi legalno našli mesto na tlu Kosova, BiH i Albanije, a vidimo da se na području takvih država koje teže potpunoj islamizaciji verski talasi ne smatraju bezbednosno rizičnim, nego se kroz određeno filtriranje prihvataju i daje se im se podrška“, rekao je Galijašević za Sputnjik.

To bi, kako je naglasio, ugrozilo bezbednost celog kontinenta, a pogotovo onih prostora koji su i dalje nacionalno mešoviti i u kojima lokalni muslimani pružaju podršku tom talasu.

Govoreći o dokumentu austrijske vojne tajne službe, u čiji je sadržaj imao uvid nemački „Bild“, a u kojem se navodi da je oko 15 miliona ljudi iz Afrike spremno je da do 2020. godine krene put Evrope, Galijašević je rekao da se procene austrijske Savezne uprave za zaštitu ustavnog poretka, za koju kaže da je ozbiljna institucija, moraju uzeti ozbiljno.

„Možda je rok koji su dali u dokumentu predug i to bi se moglo obistiniti puno brže nego što se očekuje“, navodi Galijašević i dodaje da bi to moglo da predstavlja još veći bezbednosni izazov za Stari kontinent, uključujući Srbiju i države regiona.

On smatra da bi eventualni budući migrantski talas bio daleko znacajniji od ovog u kojem u Evropu dolaze izbeglice iz Iraka, Sirije i Avganistana.

Povodom toga ko je pokrenuo takav „haos“ i otkud takve informacije austrijskoj službi, on tvrdi da su to pokrenule zapadne vlade.

„To i jesu pokrenule zapadne vlade, pre svega američka, britanska, nemačka i francuska i logično je da je Austrija, kao najmanja zemlja u tom lancu, brinući o sebi, evidentirala tu činjenicu i ukazala na tu mogućnost koja ju je uplašila. Svakako treba ozbiljno uzeti u obzir te podatke i procene“, smatra Galijašević.

Prema njegovim rečima, glavni okidač novog migrantskog talasa iz Afrike bilo je rušenje Libije, koja je bila „veliki Kineski zid“, odnosno velika brana Evropi i Mediteranu od takvih procesa.

Podsetio je i da je Gadafi više koristio svoju vojsku da posreduje u sukobima u Čadu, Nigeru, Kongu i Sudanu, nego što je branio svoj režim u Tripoliju ili Bengaziju.

Kao jedan od mogućih „okidača“ budućeg izbegličkog talasa, naveo je podeljenu Nigeriju u kojoj nema Gadafijevih trupa koje bi posredovale između muslimana i hrišćana, uz snažno delovanje Boko harama koji je prihvatio da bude vojno-politička struktura takozvane Islamske države.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com