Glavna reč u zapadnom geopolitičkom diskursu protekle godine bila je „haos“, i to obavezno „ruski“ ili „Putinov“. Vreme prolazi, a tendencije se menjaju — ključni izraz u zapadnom ekspertskom društvu u ovoj godini biće, po svoj prilici, „vakuum“, navodi autor RIA Novosti, ruski bloger Ivan Danilov.
O jezivom „vakuumu sile“, moćnom oružju u rukama Vladimira Putina, u poslednje dve sedmice govorili su ministar inostranih poslova Nemačke i jedan od glavnih analitičkih centara SAD „Evroazijske grupe“.
Procena eksperata „Evroazijske grupe“ je posebno interesantna, s obzirom na to da je reč o najvećoj analitičkoj strukturi Amerike. Među klijentima kompanije su najveće američke banke, transnacionalne korporacije i državne strukture SAD. To ne znači da se prognoze za koje plaćaju uvek i ostvaruju, ali na njih se oslanjaju veoma uticajni igrači, prenosi Sputnjik.
Prema procenama američkih eksperata, već šest godina živimo u takozvanom G0 svetu, koji funkcioniše na osnovu fundamentalno drugačijih pravila u poređenju sa starim svetom kojim je upravljala „Velika sedmorka“. U svetu G0, koji je vladavinu od G7 preuzeo 2011. godine, SAD su „previše slabe“ da bi održale ulogu svetskog hegemona, a druge države su previše zauzete unutrašnjim problemima da bi pretendovale na mesto Amerike.
Među glavnim rizicima koje „Evroazijska grupa“ vidi u 2018. godini jeste mogućnost da geopolitički vakuum koji je nastao slabljenjem SAD ipak počne da se popunjava i što se to vidi kao nedvosmisleno negativna okolnost za Vašington. Glavni pretendent za tu ulogu je Kina, ali se kao „autor“ konkretnih problema za SAD spominje upravo Rusija.
U prognozi za 2018. godinu ukazano je na to da će Vladimir Putin vršiti pritisak na SAD iz Sirije, da će ugrožavati američku sajber-bezbednost, pa čak i da će u američko informaciono polje izbaciti obilje kompromitujućeg materijala čiji je cilj da se diskredituju uticajni predstavnici Republikanske partije koji smetaju Trampu da uspostavi dobre odnose s Rusijom.
Ako se svi rizici u 2018. godini svedu na jednu formulu, dobija se sledeće: „vakuum ispunjavaju problemi“.
Ministar inostranih poslova Nemačke Zigmar Gabrijel vidi slične tendencije, ali ih donekle drugačije interpretira i izvodi drugačije zaključke. U intervjuu za list „Špigl“, ministar je naveo da SAD postepeno gube pozicije na svetskoj pozornici i da politički vakuum stvoren na taj način veoma brzo ispunjavaju Kina i Rusija. Jedan od najuticajnijih nemačkih političara ukazuje na to da Kina ispunjava vakuum u svetskoj trgovini, a Rusija bez upozorenja ispunjava „vakuum sile“, što se posebno vidi u razvoju situacije u Siriji.
Ovaj opis stvarnosti nadovezuje se na onaj koji dolazi od kineskih izvora — pre svega od stava rukovodioca državnog lista „Global tajms“ Hu Sičina, koji smatra da SAD ne mogu da oproste Kini ekonomski rast, a Rusiji vojnu moć.
Ako sumiramo ocene Zigmara Gabrijela i „Evroazijske grupe“, dolazimo do toga da geopolitički vakuum ispunjavaju Moskva i Peking, pri čemu se u ovom tandemu uočava i sinergija, neprijatna za Zapad, navodi Ivan Danilov.
Zigmar Gabrijel je, prema oceni autora, u izvesnom smislu ponovio teze ministra trgovine Francuske Le Mera, koji se nedavno založio za preispitivanje odnosa sa SAD i okretanje trgovini „s Pekingom preko Moskve“. Šef nemačke diplomatije vidi istu slabost Amerike i izjavljuje: „Poverenje s kojim smo gledali Ameriku kao zaštitnika, bez obzira na nesuglasice, sada počinje da se ruši“.
Kao uzroci transatlantskih nesuglasica navedeni su politika odnosa s Rusijom i takozvani iranski dosije.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com