Zakon kojim se ukrajinskim graničarima daje pravo da pucaju bez upozorenja prilikom pokušaja upada na teritoriju zemlje ili u slučaju napada na brodove Ratne mornarice tumači se kao još jedna predizborna provokacija ukrajinskog predsednika Petra Porošenka.
Ruski politikolozi ističu da je to u suprotnosti sa međunarodnim pravnim aktima, s obzirom da je pucanje poslednje sredstvo zastrašivanja. Prema njihovim rečima, ono što se sada dešava u Ukrajini je pokušaj da se situacija maksimalno zaoštri i dovede do eskalacije, a Porošenko čini sve da bi produžio trajanje ratnog stanja u zemlji, uvedenog krajem novembra, ne bi li odložio predsedničke izbore zakazane za 30. mart ili otkazao njihovo održavanje.
Jasno je da Porošenko u tom roku ne može da podigne svoj rejting na zadovoljavajući nivo i pokušava da isprovocira Rusiju na nekakva dejstva. Zbog toga ruski eksperti upozoravaju da se treba pripremiti i na nove provokacije.
Analitičari dodaju da Porošenko sada zajedno sa svojim zapadnim prijateljima pokušava da stvori vojnu diktaturu u zemlji, a da su ovakvi zakoni samo instrument za realizaciju tih ciljeva.
Prema oceni politikologa, takva situacija u zemlji će usporiti ekonomske procese, a atmosfera straha će se povećati. U takvoj atmosferi može doći do nepredvidljivih konflikta, jer „ako gledate jedni druge kroz nišan, onda svaki šum može da izazove sukob“.
„Odluka je usmerena prvenstveno protiv Rusije. Ali ljudi koji će direktno sprovoditi taj zakon, treba da razmisle, jer bi oni mogli da dobiju veoma ozbiljan odgovor. U principu, odluka Vrhovne rade Ukrajine je sama po sebi provokativna. Jasno je da ako postoji povreda granice određene države onda ona ima pravo na upotrebu sile u odnosu na prekršioce. Ali se ovde ispostavlja da ukrajinski graničari mogu da koriste oružje i van svojih teritorijalnih voda. To može dovesti do ozbiljnih sukoba ako neko reši da izvrši tu odluku Rade. Trebalo bi posavetovati deputate Rade da sami služe u Ratnoj mornarici i koriste tu dozvolu o pucanju bez upozorenja koju su doneli za građane Ukrajine. Dobili bi ozbiljan odgovor i po zaslugama“, kaže za Sputnjik krimski senator, član Komiteta Saveta Federacije za međunarodne poslove Sergej Cekov.
Podsetimo, Vrhovna rada Ukrajine usvojila je u četvrtak zakon kojim se daje pravo ukrajinskim graničarima da pucaju bez upozorenja prilikom pokušaja upada na teritoriju zemlje ili u slučaju napada na brodove Ratne mornarice. Takođe, zakon proširuje morsku teritoriju pod kontrolom Kijeva na 12 nautičkih milja od obale.
Prema mišljenju autora zakona, on se donosi radi „smanjenja šverca robe u Crnom moru i sprečavanja slučajeva kršenja državne granice i pozitivno će uticati na bezbednosnu situaciju u regionu i osiguraće ekonomski suverenitet Ukrajine“.
U objašnjenju zakona se navodi da nakon ulaska Krima u sastav Rusije Moskva vodi „nezakonitu ekonomsku delatnost uz korišćenje trgovinske flote pod ruskom zastavom i zastavama trećih država“.
Zvanična predstavnica Ministarstva inostranih poslova Marija Zaharova je izjavila da taj zakon ne može biti primenjen na Azovsko more, jer su to unutrašnje vode Ukrajine i Rusije, dok pojedini ruski eksperti ističu da zakon kojim se ukrajinskim graničarima daje pravo da pucaju bez upozorenja liči na legalizaciju piratstva i razbojništva na moru.
Stručnjaci ističu da su ukrajinski zakoni koji se tiču zaštite njihovih teritorija u suprotnosti sa konvencijom o morskom pravu i dodaju da su ti zakoni još jedan način na koji ukrajinske vlasti pokušavaju da izazovu provokacije i sebe stave u ulogu žrtve. Međutim, opasnost od primene takvog zakona je ta što Ukrajinci sada mogu da napadaju ruske ribare i ruske transportne brodove.
Sve to, upozoravaju eksperti, moglo bi da podigne lokalne tenzije na nivo širih sukoba.
Ipak, moskovski politikolozi su uvereni da će sve to imati fatalan uticaj na režim ukrajinskog predsednika.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com