Izlivanje nafte koje je poteklo iz najveće sirijske rafinerije raste i širi se Sredozemnim morem, a do Kipra bi moglo da stigne već danas, objavile su lokalne vlasti.
New satellite imagery analyisis by @EOSOrbital using Sentinel-1 indicats that the #Baniyas oil spill seems way larger than anticipated, with almost 1000km2, though visual IDing is need to see if and how big the oil sheen is h/t @HarelDan pic.twitter.com/eqDK1vdD0D
— Wim Zwijnenburg (@wammezz) August 30, 2021
Sirijski zvaničnici prošle nedelje su potvrdili da je cisterna s 15.000 tona goriva iscurila 23. avgusta u termoelektrani u sirijskom priobalnom gradu Baniyas.
Analiza satelitskih snimaka koju je uradio Orbital EOS pokazuje da je izlivanje nafte bilo veće nego što se prvobitno mislilo i da se proteže na područje približno iste veličine kao i grad Njujork. Kompanija je za CNN rekla da je naftna mrlja udaljena oko sedam kilometara od kiparske obale.
Kiparska služba za istraživanje ribarstva i mora rekla je da bi, na osnovu simulacije kretanja izlivanja nafte i meteoroloških podataka, mrlja mogla da stigne do rta Apostlos Andreas u naredna 24 sata.
Fotografije koje kruže društvenim mrežama više od nedelju dana pokazuju naftnu mrlju duž priobalnih područja Sirije, a meštani su upozorili na potencijalnu pretnju morskom životu. Stanovnik Baniyasa, koji je za CNN anonimno govorio, kaže da je veći deo obale zagađen.
من عمليات إزالة التلوث الذي وصل إلى شاطئ مدينة #جبلة نتيجة تسرب الفيول من أحد خزانات المحطة الحرارية في #بانياس حيث تجري الأعمال بشكل يدوي بسبب طبيعة الشاطئ الصخرية pic.twitter.com/EIGVrHZYQ3
— الوكالة العربية السورية للأنباء – سانا (@SanaAjel) August 25, 2021
„Ovo će jako uticati na živote ljudi“
„Nije nam ovo trebalo, ovde je već teško zarađivati za život, a ovo će sigurno uticati na živote mnogih porodica“, rekao je.
„Vlada je poslala samo timove sa sunđerima i crevima za vodu, oni nemaju kapacitete za rešavanje ovoga… ne možete čistiti more sunđerom“, dodao je.
Turska, koja deli granicu i obalu sa Sirijom, takođe je uključena u sanaciju.
„Poduzimamo potrebne mere mobilizacijom svojih resursa kako bismo sprečili svaku mogućnost da se izlivanje pretvori u ekološku katastrofu“, rekao je potpredsednik Turske Fuat Oktaj državnoj novinskoj agenciji Anadolu.
Ovo je drugo veliko izlivanje nafte u istočnom Mediteranu ove godine. U februaru je izlivanje nafte uz izraelsku obalu uništilo plaže i ostavilo naslage katrana širom libanske obale.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com