Orban: Ko neće da čeka odluku u kampu, neka ide u Srbiju

Premijer Madjarske Viktor Orban izjavio je danas da je novi zakon o izbeglicama koji su žestoko kritikovale UN i organizacije za zaštitu ljudskih prava, u skladu s pravnim standardima EU.

„Niko nije uhapšen, tako da ko god ne želi da sačeka odluku o svom slučaju u tranzitnoj zoni, može da ode ka Srbiji. Mi nikoga nigde ne zaključavamo“, rekao je Orban u Briselu posle samita EU.

Prema novom zakonu, svi tražiocioci azila, uključujući i maloletnike starije od 14 godina, biće zadržani u kampovima napravljenim od kontejnera za transport robe na granici sa Srbijom.

UNHCR je rekao da će zadržavanje izbeglica „ostaviti grozne fizičke i psihološke posledice na žene, decu i muškarce koji su već mnogo propatili“.

Orban smatra da zadržavanje tražilaca azila u pograničnim tranzitnim zonama, koje je uporedio sa onim na aerodromima, nije isto što i zatvaranje protiv njihove volje.

Nova pravila, koja uključuju i automatsku deportaciju u Srbiju za svakog migranta koji ne može da dokaže da legalno boravi u Madjarskoj, mogu biti primenjivana u toku vanrednog stanja, koje je na snazi do 7. septembra.

U vezi sa izveštajima humanitarnih organizacija, prema kojima madjarske snage bezbednosti prebijaju i puštaju pse na migrante, Orban je rekao da za tako nešto vlasti u Madjarskoj nemaju dokaze.

„Cilj ovakvih napada medija jeste da demotivišu vojsku i policiju“, rekao je Orban.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com