Izgleda da su noćne fotografije poslednjeg lansiranja severnokorejske rakete hvasong- 5 lažirane, objavio je danas CNN.
Naime, Marko Langbroek, stručnjak za svemir koji prati severnokorejski raketni program, primetio je nešto „čudno“ u vezi s fotografijama koje su objavili državni mediji Pjongjanga. Reč je o rasporedu zvezda iza lansirane rakete.
More evidence of tampered #Hwasong15 imagery: two images, mirrors of each other (look at exhaust plume, lack of number on missile body 2nd image) so opposite viewpoints. Yet starfield in background both south-southeast, Orion and Canis major (but with Sirius missing!)@planet4589 pic.twitter.com/ZqfygbOwFa
— Dr Marco Langbroek (@Marco_Langbroek) December 5, 2017
Prema njegovom mišljenju, sazvežđa su postavljena suprotno, što u stvarnosti uopšte nije tako. Kako navodi CNN, Langbroek je odredio smer fotografija na osnovu oblika dima iz raketnog motora. Svoje tvrdnje potkrepio je i fotografijama i sve to objavio na svom nalogu na Tviteru.
CNN podseća da je Severna Koreja saopštila da je lansirala još jednu interkontinentalnu balističku raketu prošle srede, rano ujutro po lokalnom vremenu, za koju tvrdi da je najsavremenija do sada i da može da pogodi teritoriju SAD. Langbroek, koji se stacioniran u holandskom gradu Lejdenu, kaže da je posmatrao fotografije lansiranja od kada ih je Severna Koreja objavila, i to veoma studiozno. Primetio je da „nešto tu nije u redu“.
So, I just discovered that the North Koreans DID tamper with their #Hwasong15 launch photo's! Two images from clearly same viewpoint, but dramatically different star backgrounds! Orion (Southeast) versus Andromeda (Northwest)! @planet4589 pic.twitter.com/ZzhFa3HwaM
— Dr Marco Langbroek (@Marco_Langbroek) December 4, 2017
Kako kaže, da bi snimali zvezde fotografi koriste duže izlaganje kako bi osvetlili više. Međutim, duže izlaganje znači da je kretanje snimljeno kao zamućenje. Kada fotografišu rakete noću, fotografi bi koristili široko otvorenu blendu i brzu brzinu zatvarača kako bi uhvatili brzu uporedbu rakete.
„Zvezde se tu ne bi jasno pojavile na slici, čak i u Severnoj Koreji, gde je zagađenost veoma niska. Izgledale su tako oštro, da to jednostavno nije izgledalo dobro“, rekao je Džonatan Mekdauel, astronom u Harvard-Smitsonovom centru za astrofiziku, koji je saaglsan sa Langbroekovim mišljenjem da su fotografije iz Severne Koreje možda „lažirane“.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com