Američki predsednik Donald Tramp našao se pred novim izazovima, nakon što se njegov bivši advokat Majkl Koen u utorak izjasnio krivim za osam tačaka optužnice, uključujući izbegavanje plaćanja poreza, davanje lažnih izjava finansijskoj instituciji i kršenje zakona o finansiranju kampanje.
Koen je sa federalnim tužiocima postigao sporazum o priznanju krivice, a naveo je između ostalog, da je po nalogu kandidata za federalni položaj organizovao isplate, kako bi uticao na predsedničke izbore 2016. godine, a ovo priznanje povezuje se sa novcem koji je tokom predizborne kampanje isplaćen navodnim Trampovim ljubavnicama.
Istovremeno, ozbiljna kazna preti i Trampovom bivšem šefu kampanje Polu Manafortu, koji je proglašen krivim po najvećem broju tačaka optužnice za utaju poreza, vođenje neprijavljenih stranih bankovnih računa i nepoštovanje pravila o licenciranju i lobiranju.
Prema rečima Predraga Rajića iz Instituta za društvenu stabilnost, nesporno je da će sudbina dva čoveka koji su bili bliski Trampu tokom njegovog političkog uspona, imati određene političke implikacije po američkog predsednika i Republikansku stranku.
Međutim, dodaje Rajić, te implikacije su ipak nešto nižeg nivoa, nego što to deluje na prvi pogled.
„Birači Donalda Trampa, njegova tvrda baza, nisu previše zainteresovani za ove sudske postupke. Oni će ih generalno posmatrati kao neku borbu, pre svega, bivšeg establišmenta Demokratske partije i pojedinih, kako ih oni zovu — ’takozvanih republikanaca‘ sa Trampom, pa ništa u tom smislu neće prihvatati, čak i ukoliko se dokaže eventualna povezanost američkog predsednika sa određenim kriminalnim delima njegovih saradnika. U tom smislu, priča sa Manafortom i Koenom ne može Trampu naštetiti na način da njegovi birači odustanu od podrške koju mu pružaju“, ocenjuje Rajić.
On napominje i da Amerikanci, kada se politički opredeljuju, pre svega gledaju u svoj novčanik i posmatraju ekonomsku situaciju.
„Kako je ekonomska situacija danas u SAD veoma dobra i ide ka tome da bude sve bolja, Amerikanci naklonjeni Trampu i republikancima neće odustati od svoje političke opcije. Svoj izbor će pravdati, pre svega, određenim konkretnim rezultatima u privredi, a manje će se baviti ovim drugim pitanjima“, ukazuje naš sagovornik.
Rajić smatra da za sada nisu vidljive ni neke oštrije posledice po Trampa, u smislu da bi mogao biti opozvan sa predsedničke funkcije, jer je sâm proces opoziva veoma kompleksan.
Kako kaže, da bi došlo do impičmenta, pored političke volje i dvotrećinske većine u oba doma američkog Kongresa, neophodno je da najviši sudski organ utvrdi da je Donald Tramp počinio krivično delo.
„Bilo bi neophodno da ovo klupko, koje se odmotava oko Manaforta i Koena, bude povezano direktno sa Trampom. Kod Manaforta za sada nema tih naznaka, jer je do sada sve u tom procesu usmereno ka optuženom, sve tačke koje govore o njegovoj krivici su vezane direktno za njega i za njegov rad, i nemaju veze sa predsednikom. Kada je reč o Koenu, tek ćemo videti šta je on zapravo sve priznao i šta se iza toga krije. On bi eventualno mogao biti doveden u vezu sa Donaldom Trampom, ali je jako teško dokazati tu vezu, jer je jedini dokaz koji tužilaštvo eventualno ima svedočenje samog Koena“, ocenjuje Rajić.
Kako napominje, za dokazivanje Trampove krivice potrebno je mnogo više od tvrdnji njegovog bivšeg advokata.
„Oni moraju imati još materijalnih dokaza da bi dokazali povezanost Trampa sa krivičnim delima, odnosno da je on Koenu naredio da to radi, ili da ga je inspirisao i podstrekivao, ili mu je pak pomagao u izvršenju tog krivičnog dela“, ukazuje Rajić i dodaje da su pravni procesi protiv Trampa na dugom štapu.
Međutim, on veruje da će na prvog čoveka SAD u narednom periodu biti vršen mnogo veći politički pritisak od strane establišmenta Trampove partije, da u još većoj meri sa njima usklađuje spoljnu politiku.
„U tom smislu, možda možemo očekivati neku vrstu zaoštravanja i prema Moskvi, zato što će Tramp biti u poziciji da se još dublje i obuhvatnije dogovara sa kolegama iz sopstvene političke partije, a koji će se truditi da i na taj način ostvare svoj interes, kao i da eventualnim ograđivanjem od rada Trampovih saradnika amortizuju političku štetu, koja sigurno može da usledi na novembarskim izborima. Naime, može se očekivati da demokrate iskoristite ovaj momenat i pokušaju da prikažu svoje takmace iz Republikanske partije kao korumpirane u političkom i nekom drugom smislu“, zaključuje Rajić za Sputnjik.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com