Zbog pogoršavanja odnosa u život se vratio „zakulisni kanal“ saradnje Moskve i Vašingtona, piše list „Politiko“.
„Kamen temeljac sveta u XXI veku je pozitivan odnos između Rusije i SAD“, kaže jedna od odluka rusko-američke komisije za ratne zarobljenike i nestala lica. Ta komisija radi od 2005, a sredinom juna ove godine u Vašingtonu su održani tehnički razgovori.
Prema rečima kolumniste lista Brajana Bendera, sastanak je pokazao „neverovatan novi nivo spremnosti“ dveju zemalja za saradnju. Autor smatra da je, istovremeno, taj događaj bio podsećanje na tople odnose bivših protivnika u Hladnom ratu tokom devedesetih godina prošlo veka.
List ističe da su na razgovorima radne grupe razmenjivane informacije koje bi mogle da odrede sudbinu vojnika nestalih tokom sukoba u periodu od Drugog svetskog rata do Hladnog rata.
Prema rečima zamenika ruskog ministra odbrane generala Dmitrija Bulgakova, komisija je planirala da organizuje pregovore stručnjaka za Vijetnamski rat, period Hladnog rata, lokalne konflikte i vojne operacije u Avganistanu u periodu od 1979. do 1989. godine.
„Volimo da mislimo da saradnja postoji samo za nas i za NASA“, naveo je izvršni sekretar komisije, bivši zvaničnik Stejt departmenta Džejms Konel. Svemir i kontrola poštovanja Sporazuma o nuklearnom oružju su retke oblasti u kojima se saradnja aktivno nastavlja. Istovremeno su održani pregovori u svetlu napetosti u Siriji i raspravi u Kongresu o novim sankcijama protiv Rusije.
Rad organizacije izgrađen je na međusobnom pružanju pristupa arhivama, naglašava kolumnista. Američki tim od devedesetih godina traži informacije koje bi mogle da pomognu da se uđe u trag nestalim osobama, o poslovima KGB, GRU (Glavna obaveštajna uprava) i drugih sovjetskih obaveštajnih agencija. Ruska strana formirala je sličnu grupu 2015. godine. Informacije o nestalim Rusima traže se u skladištima Nacionalnog arhiva u Koledž parku u državi Merilendu.
Ranije ove godine Rusi su pomogli Pentagonu da pronađe ostatke pilota Džona Mamforda, koji se srušio nakon napada nemačkih bombardera 1944. godine. Prošle nedelje ruska delegacija je u velikoj meri napredovala u pokušajima da se razjasni sudbina 1.608 vojnika koji se još vode kao nestali u ratu u Vijetnamu. Amerikanci su nedavno dobili deklasifikovane dokumente o uništavanju deset aviona iznad severnog Vijetnama.
I Rusi se obraćaju za pomoć. Važna tema pregovora radne grupe za Hladni rat bile su sudbine 242 vojnika koji su nestali tokom rata u Avganistanu, kada su SAD naoružavale pobunjenike oružjem, naglašava list.
„Nikada nisam video takav nivo uzajamnog razumevanja između nas“, istakao je kopredsedavajući komisije, penzionisani general Robert Folglsong. Prema njegovim rečima, pregovori su „napredovali svakog sata“, a učesnici se osećali kao „banda braće idu dolaze zajedno u istom pravcu“.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com