Ratno stanje je stupilo na snagu u deset regiona u Ukrajini. Deo državnih institucija prešao je na način rada u povećanoj borbenoj gotovosti. U određenim područjima započeo je lov na rezerviste, civilima se zabranjuje nošenje vojnih uniformi, dok se na granicama stvaraju blokade.
Situacija na granici se zaoštrila, zabranjen je ulazak u zemlju desetini Rusa.
Uvođenje ratnog stanja izglasano je 28. novembra u trajanju od 30 dana za nekoliko regiona Ukrajine, i to u oblastima koje se graniče sa Rusijom i Pridnjestrovljem.
„Ratno stanje predviđa diktatorske funkcije vlasti u oblastima gde je ono proglašeno, a to je moguće samo uz podršku stanovništva“, izjavio je Oleg Nemenski sa Ruskog instituta za strateška istraživanja.
On je naglasio da sadašnja vlast ne uživa popularnost u Ukrajini, a posebno ne u tim oblastima gde je proglašeno ratno stanje.
„Zbog toga je veliko pitanje u kojoj meri će vlasti moći da koriste svoja ovlašćenja koja su dobile uvođenjem ratnog stanja“, izjavio je Nemenski.
Državne institucije izveštavaju o pripremama za ratno stanje. Prema saopštenju pres-službe Odeske regionalne državne uprave, sistem vazdušne odbrane Odeske oblasti se sprema za režim borbene gotovosti. Prema rečima šefa državne uprave Maksima Stepanova, planirano je i jačanje mera u oblasti informacione i sajber bezbednosti.
Predsednik Ukrajine Petro Porošenko je tokom sastanka sa stanovnicima Černigovske oblasti 28. novembra izjavio da će u skladu sa uvođenjem ratnog stanja u određenim regionima Ukrajine ukrajinske trupe biti premeštene.
„Premestićemo trupe, zaštitićemo granicu sa Rusijom u Černigovskoj oblasti, kako neprijateljske trupe ne bi stupile na zemlju“, izjavio je Porošenko i dodao da je Kijev spreman da „drži oružje na gotovs“ na teritoriji Donjecka i Zaporoške oblasti, kao i na obali Azovskog mora.
„Vojna tehnika je pokrenuta. Celo veče i cele noć kretale su se kolone vojnih vozila, a rano ujutru su leteli helikopteri. Bilo je nemoguće zaspati“, rekao je za ruske medije stanovnik Viničke oblasti.
Građani Ukrajine su osetili posledice ratnog stanja, čak i pre njegovog uvođenja. U Sumskoj oblasti, na severoistoku Ukrajine, stanovnici su primili SMS poruke od Ministarstva odbrane Ukrajine u kojima je ukazano da se regrutima daje tri dana da se pojave u vojnim jedinicama, inače će biti tuženi. Međutim, u Ministarstvu odbrane tvrde da nemaju nikakve veze sa pomenutim porukama.
„Ovo je provokacija koja se redovno javlja u regionima koji graniče sa Rusijom“, izjavio je šef Ministarstva odbrane Ukrajine Aleksej Černobaj.
Optužbe na račun Rusije u slučaju neuspelog pokušaja regrutovanja su uobičajena praksa, rekao je neimenovani izvor iz partije „Batkivščina“.
„To je mogla biti inicijativa Ministarstva odbrane. Ne želim više da otkrivam, ali znam da niko ne želi da ide u rat. Vojska je u potpunom haosu“, dodao je sagovornik.
Situacija se pogoršala i u drugim delovima zemlje. Korisnici društvenih mreža su objavili da u Harkovu na ulici vrše raciju rezervista, a u Hersonu vojnici sa policijom upadaju u kuće, ne zaobilazeći ni one koji su davno služili u vojsci i zahtevaju da se jave u vojne odseke.
S druge strane, predsednik Ukrajine je rekao da neće biti masovne mobilizacije, ali će se raditi sa rezervistima.
„Uvaženi veterani, molim vas da budete spremni. Mi smo dužni da u najkraćem roku preduzmemo neophodne mere kako bismo zaustavili neprijatelja i zaštitili našu državu“, izjavio je Porošenko.
Još jedna inovacija u skladu sa novim stanjem u zemlji se tiče uniforme.
„U oblastima gde je proglašeno ratno stanje, planirano je da se civilima zabrani nošenje vojne odeće. Uniformu će moći da nose vojnici i pripadnici nacionalne garde i bezbednosnih snaga. Vršiće se provera svih onih koji budu nosili vojnu uniformu“, izjavio je šef Glavne uprave nacionale policije u Zaporoškoj oblasti Sergej Komirsarov.
Biće zabranjena i noćna prodaja alkohola, najavili su čuvari javnog reda i mira u Odesi. Podsetili su na zabranu prodaje alkohola vojnim licima, jer negativno utiče na brzinu reakcije i donošenja rešenja.
Organi Državne granične službe Ukrajine su dovedeni u stanje borbene gotovosti, a na kontrolnim punktovima je pojačana kontrola. O tome je u sredu 28. novembra saopštio šef Departmana Državne granične službe za odnose sa javnošću Andrej Demčenko.
Tokom protekla dva dana Državna granična služba nije pustila na teritoriju Ukrajine 85 ruskih građana, koji su doputovali avionom iz Minska.
I nacionalisti su započeli borbu protiv ruskog biznisa. Aktivisti nacionalističke organizacije „Sokol“ su 27. novembra blokirali rad kijevskog tržnog centra „Okean plaza“ ruske kompanije „TPS Nedvižimost“, a 28. novembra su upali u trgovački centar i zapalili dimne bombe.
Blokade na putevima su sve češće. U Sumiju se pripremaju za šest blokada, gde će kontrolisati „sumnjive automobile“, a nameravaju da deluju po istom principu i u Odeskoj oblasti i Berdjansku, gde na ulazu već postoji blokada.
U Odesi su aktivisti počeli da skidaju ruske tablice sa kamiona i blokiraju automobile. Zvanične vlasti takođe ne stoje po strani.
Zaposleni u transportnom sektoru u regionima u kojima je uvedeno ratno stanje aktivno će biti uključeni u akcije borbe protiv moguće ruske agresije, izjavio je ministar infrastrukture Vladimir Omeljan.
„Haos koji je nastao prvi dan kada je objavljeno ratno stanje je potpuno prirodan jer niko ne zna šta da radi. Projekat, koji je predložio predsednik, ostvaren je polovično, jer je ratno stanje proglašeno u nekim oblastima, i to na 30, a ne na 60 dana. Vlasti shvataju da nešto treba da se preduzme, ali šta tačno, to ne znaju“, rekao je šef Katedre za politikologiju i sociologiju Ruskog ekonomskog univerziteta „G. V. Plehanov“ Andrej Koškin.
On je dodao da stanovnici Ukrajine ne razumeju zbog čega je uvedeno ratno stanje i protiv koga.
„Danas se situacija zaoštrava prvenstveno na informacionom polju. Mislim da će se ovo ratno stanje odvijati u virtuelnom informacionom polju, a vodiće ga mediji“, rekao je stručnjak.
Prvi dan ratnog stanja je stvorio mnoge poteškoće građanima zemlje, izjavio je neimenovani izvor iz partije „Samopomoć“. Prema njegovim rečima, stanovništvo je nezadovoljno zbog novih pravila, jer je predsednik javno obećao da novo stanje neće uticati na prava građana, iako je u stvarnosti drugačije.
Istovremeno, Nemenski smatra da se u određenim mestima situacija može oteti kontroli. On je izrazio sumnju da bi Porošenko mogao da izgubi vlast pre izbora s obzirom na to da stanovništvo na jugoistoku „nije sklono pokazivanju snažne političke aktivnosti“.
„Ipak, napetost u zemlji će rasti, a to vlasti mogu iskoristiti kao izgovor da uvedu vanredno stanje ili da produže ratno stanje pod izgovorom neposlušnosti. Sve u svemu, ovo će podstaći stanovnike jugoistočnih oblasti zemlje da glasaju za kandidata ili partiju iz opozicije“, zaključio je stručnjak.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com