Povratak Gerharda Šredera, ko ga je vratio u politiku?

Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder, koga su volele i žene i kamere, i sada je, kao i pre, najbolji govornik svoje Socijaldemokratake partije (SPD) – tvrde mnogi posle kongresa stranke na koji je bivši lider i kancelar došao da, u prepoznatljivom stilu, uz nesporan šarm i retoriku, ohrabri socijaldemokrate pred savezne izbore, na kojima ih čeka veoma jaka Angela Merkel.

Na partijskom kongresu SPD, u nedelju u Dortmundu, mogao se videti i osetiti „povratak Šredera“, koji se od 2007. do 2015. godine nije pojavljivao na kongresima svojih socijaldemokrata, čiji je pad, upravo i započeo njegovim porazom u borbi protiv Merkelove i erozijom članstva zbog, opet, njegovih nepopularnih reformskih mera – duboko u socijalnom tkivu.

Šreder je na kongresu, zapravo, hrabrio svoje socijaldemokrate da imaju šansu da pobede Merkelovu na saveznim izborima 24. septembra, a mediji pišu da će se on, izgleda, aktivno angažovati u izbornoj kampanji i imati zajedničke nastupe sa kancelarskim kandidatom socijaldemokrata Martinom Šulcom.

Sam Šreder je majstor izbornih kampanja i niko kao on ne zna da bude srdačan sa ljudima, ćaska sa njima, tapše ih po ramenu, pokazuje razumevanje za njihove probleme, pije pivo sa njima pod čuvenim nemačkim šatorima, nosi gumene čizme…

Godine 2002, kada su poplave opasno pogodile nemački istok, a on bio u izbornoj trci protiv nekada veoma moćnog Bavarca, Edmunda Štojbera, njegova sposobnost da bolje ““pliva““ u kotaktima sa narodom, bude osećajan u razgovoru sa poplavljenim i ima maestralan nastup pred kamerama dok kiša lije na sve strane, bila je jedan od važnih faktora Šrederove pobede, smatrali su tada komentatori.

Šreder, sin jedne nemačke čistačice i palog nemačkog vojnika i prvi posleratni nemački kancelar koji je ponovo poslao nemačke vojnike u rat, u NATO-napade na Srbiju, širio je ovog vikenda optimizam na kogresu SPD u Dortmundu, u pokrajini Severna Rajna -Vestfalija, u kojoj je pre 73 godine rođen.

U toj pokrajini, koja je važila za ““tvrđavu socijaldemokrata““, Šreder je ubeđivao svoje partijske drugove da je pobeda nad Merkelovom, uprkos loših izbornih prognoza i anketa, moguća, upravo zbog neodlučnih birača.

On je govorio da izbore ne odlučuju ni novinari, ni instituti za istraživanje javnog mnjenja, već sami birači od kojih se mnogi, tek na dan izbora, odluče za koga će glasati i obećavao da SPD može pobediti i postati najjača politička snaga, ako se budu borili, a ne glave oborili.

Jedini živi bivši nemački kancelar govorio je i o obnavljanju odnosa sa Francuskom, tvrdeći da bi duo Šulc-Emanuel Makron bio za to najblji, ali i pozvao nemačku politiku da u odnosima sa američkim predsednikom Donaldom Trampom samouvereno nastupa.

Šreder, izgleda, zna kako se ““pravi politika““ i na kongresu je za trenutak pružio osećaj svojim drugovima da mogu pobediti Merkelovu.

Da li stvarno SPD, partija kojoj ““ne cvetaju ruže““, može da pobedi Merkelovu – to za Šredera, izgleda i nije glavna tema – već sama borba.

Upravo zato je ““borba““, prema ocenama analitičara, rešenje koje je Šreder ponudio na partijskom kongresu juče, gde su socijaldemokrate pravednost, budućnost i Evropu označile kao svoje osnovne elemente programa.

Iako je Šulc slavljen kao ““mesija socijaldemokrata““ i ““čovek koji po vodi zna da hoda““, ankete pokazuju da Nemci nisu oduševljenji ni njim, ni socijaldemokratama i da bi većina njih ponovo želela Merkelovu za kancelara.

Mnogi analitičari, isto kao i Šreder, ističu, međutim, da još ništa nije odlučeno i savetuju Šulcu da od Šredera nauči upravo upravo, kako se do poslednjeg treba boriti.

Za Šredera se inače u Nemačkoj kaže, između ostalog, da gaji prijateljske odnose sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, da je u Rusiji usvojio dvoje dece, da je, za razliku od drugih kancelara, odlazeći sa funkcije uspeo da svoju SPD ostavi na vlasti, ali i da, kao zapadni Nemac, misli ““istočnije““ od svoje naslednice, istočne Nemice – Merkelove.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com