U kakvoj su vezi internet zajednica, moderni vidovi komunikacije i teroristiฤki napad u Krajstฤerฤu? To je tema kojom se dan nakon tragedije bave svetski mediji. Najava i izvrลกenje ovog straviฤnog zloฤina, internet struฤnjake podseฤa na pokuลกaj jednog radikalizovanog psihopate da se dodvori delu onlajn subkulture kojoj je pripadao.
Dok je ulazio na prvo sasluลกanje, Brentonu Tarantu ruke su bile vezane, ali pred kamerama je napravio znak koji se u internet zajednici povezuje sa rasizmom. To je bio samo jedan u nizu simbola poznatih korisnicima onlajn komunikacije – od najave teroristiฤkog napada na internet forumu, u kom je traลพio, a zatim isprva i dobio podrลกku pojedinih ฤlanova, preko njegovog takozvanog manifesta koji obiluje referencama na neslane ลกale sa interneta, do ฤinjenice da je napad uลพivo prenosio putem Fejsbuka.
Onlajn forenziฤari kaลพu – ceo Tarantov smrtonosni pohod delovao je kao igrica za impresioniranje internet zajednice kojoj pripada.
„Ovi mehanizmi komunikacije su eksploatisani za radikalizaciju, naroฤito te omladine koja je prisutna na druลกtvenim mreลพama i koja je negde usvojila koriลกฤenje druลกtvenih mreลพa i interneta generalno pre nego ลกto je uspela da doฤe do bilo kakvog kritiฤkog razmiลกljanja, odnosno do bilo kakve medijske pismenosti. Samim nedostatkom medijske pismenosti, a prisustvom druลกtvenih mreลพa od najranijeg uzrasta, imamo ozbiljan potencijal za radikalizaciju“, naglaลกava Andrej Petrovski iz Share fondacije.
Na oruลพju koje je Tarant koristio, ispisao je imena liฤnosti koje su se kroz istoriju borili protiv Osmanske imperije ili islama generalno, ลกto su, kaลพu internet struฤnjaci, rezultati koje bi izbacila povrลกna pretraga na Guglu, pa su se tako meฤu imenima naลกli i Lazar Hrebeljanoviฤ ili hajduk Bajo Pivljanin.
Druลกtvene mreลพe kao potencijalni faktor koji je doprineo zloฤinu pominjao je i srpski predsednik, koji podvlaฤi da ฤinjenica da je na putu ka mestu zloฤina, Tarant u kolima sluลกao krajiลกku pesmu „Od Bihaฤa do Petrovca sela“ zlonamerno dovoฤenje Srbije u vezu sa teroristiฤkim napadom.
„Car Lazar i Miloลก Obiliฤ nikakve zloฤine nisu ฤinili veฤ su ลกtitili hriลกฤansku Evropu, a onda su mediji u regionu, ali i neki kod nas, naลกli da zbog neฤijeg muziฤkog ukusa Srbija treba da bude optuลพena“, naveo je predsednikย Aleksandar Vuฤiฤ.
Nije ฤak ni muziฤki ukus, procenjuju internet eksperti. U svom manifestu Tarant je napisao da se bavi takozvanim „uklanjanjem kebaba“, antiislamskom kovanicom koja se raลกirila internetom upravo preko pesme „Od Bihaฤa do Petrovca sela“.
Muzika u pozadini najveฤeg zloฤina u istoriji Novog Zelanda bila je, kaลพu struฤnjaci, neukusna ลกala koja se na druลกtvenim mreลพama ciniฤno postavlja u nameri da uvredi muslimane.
Internet je, piลกe list Atlantik, postao Pandorina kutija koja nikad nije imala poklopac. Postoje, meฤutim, mehanizmi koji bi putem ฤvrลกฤe kontrole sadrลพaja mogli da pomognu u prevenciji ovakvih zloฤina. Meฤutim, to moลพda viลกe ne bi bio internet kakvim ga poznajemo, podvlaฤe u ล er fondaciji.
„Ako uฤemo u bilo kakvu regulaciju sadrลพaja na internetu, odnosno ako damo nekom centru moฤ da reguliลกe, odnosno presuฤuje koji ฤe sadrลพaj biti podoban a koji neฤe, a to nije uraฤeno na transparentan naฤin, imaฤemo problem sa cenzurom“, navodi Petrovski.
Da li je Tarant inspiraciju za zloฤin pronaลกao iskljuฤivo putem interneta, ili kroz liฤne kontakte u Evropi?
Bugarska policija potvrdila je da je terorista u decembru 2016. boravio u toj zemlji, odakle je otiลกao u Rumuniju, Maฤarsku i Bosnu i Hercegovinu.
Hrvatski zvaniฤnici takoฤe su izjavili da postoje informacije da je u tom periodu proลกao i kroz njihovu teritoriju, dok srpsko Ministarstvo unutraลกnjih poslova do poฤetka vesti nije odgovorilo na pitanja N1 da li je tom prilikom posetio i Srbiju.
(Miodrag Sovilj, N1)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com