Ruski mediji pišu da je američkom predsedniku Donaldu Trampu potrebna mala pobeda da bi odvukao pažnju američke javnosti sa unutrašnjih problema i izbegao impičment.
Situacija u Siriji se ozbiljno zakuvava: Vašington i Moskva razmenjuju upozorenja o hemijskom napadu; „Beli šlemovi“ su isporučili veliki teret otrovnih supstanci u grad Sarakib na skladište koje koristi teroristička grupa Ahrar el Šam. Pentagon se sprema da rasporedi sistem PRO na severu Sirije, a Rusija je razmestila svoju mornaricu u Mediteranu. Preti li novi rat?
Rusija tvrdi da SAD spremaju režirani napad na sirijsku vojsku prema već isprobanom scenariju, dok Pentagon odbacuje navode ruskog Ministarstva odbrane da Amerika okuplja grupu nosača krstarećih raketa na Bliskom istoku za napad na sirijske vladine snage.
Portparol ruskog Ministarstva, general-major Igor Konašenkov rekao je da je ulazak u Sredozemlje razarača „Ros“, koji nosi 28 raketa „tomahavk“, dokaz da u svakom trenutku može da stigne komanda da se gađaju sirijski objekti. On je naveo da ti projektili mogu da pogode bilo koju metu u Siriji.
Konašenkov je objasnio da su u provinciji Idlib američki miljenici iz grupe Hajat Tahrir el Šam pripremili provokaciju, za koju će okriviti vlasti u Damasku. Ta provokacija će biti predstavljena kao navodna upotreba hemijskog oružja.
Istovremeno su „Beli šlemovi“ isporučili veliki teret otrovnih supstanci u sirijski grad Sarakib, na skladište koje koristi teroristička grupa Ahrar el Šam.
Ruski eksperti kažu da scenario sa „Belim šlemovima“ govori o nastavku politike tesne saradnje terorista i zapadne koalicije, pošto će SAD to iskoristiti da optuže predsednika Sirije Bašara Asada za hemijski napad.
Pentagon je ruske navode o američkom vojnom okupljanju u istočnom Sredozemlju nazvao „propagandom“. Međutim, portparol Pentagona Erik Pejhon je rekao da to ne znači da SAD nisu spremne da odgovore, ukoliko bi predsednik SAD Donald Tramp naredio takvu akciju.
On je naveo i da američke vlasti nikada ne govore javno o budućim vojnim dejstvima ili o tome kakav bi mogao biti odgovor na eventualni napad sirijskih vlasti sa korišćenjem hemijskog oružja i dodao da je Vašington zabrinut zbog navoda da bi sirijski režim mogao da izvrši napad u Idlibu, koji bi doveo do devastirajućih humanitarnih posledica.
U slučaju američkog napada, ruski vojni eksperti smatraju da Rusija ni ovog puta neće učestvovati sa svojim snagama u odbrani Sirije, nego će samo PVO sistemima štititi svoje baze u Hmejmu i Tartusu i da, kao i u aprilu 2018. godine, ruske vojne baze u Siriji neće biti meta američkih raketa.
Analitičari dodaju da SAD odgovara da na teritoriji Sirije situacija ostane nestabilna.
„Upravo sada se vladina vojska spremala da očisti poslednji bastion terorista. Zbog toga je uveden režim prekid vatre, a nekoliko hiljada stanovnika napušta pokrajinu Idlib. Mi vrlo dobro znamo da SAD često u sukobu ne staju na stranu vladinih trupa, koje svim silama pokušavaju da zaštite civilno stanovništvo, već na stranu tzv. slobodne armije i raznih opozicionih snaga, koje su često pravi teroristi. Prema izvorima Ministarstva odbrane, teroristi pripremaju provokaciju. Moramo da odamo poštovanje našoj vojsci, koja pokušava preventivno da deluje u informacionom prostoru, jer se time može sprečiti planirani napad — realizovati provokaciju u trenutku kada je o tim planovima saznala svetska javnost, nije baš perspektivno. Međutim, ipak ne isključujem da se takva provokacija može desiti“, rekao je za Sputnjik ruski politikolog Nikita Danjuk.
Ekspert smatra da Zapad koristi tenzije u Siriji zarad svojih geopolitičkih i geoekonomskih interesa, a akcije zapadne koalicije Danjuk karakteriše kao kršenje međunarodnog prava i kao pravu agresiju protiv suverene države. On je istovremeno podsetio da je Rusija jedina zemlja koja je u Siriju ušla na poziv zvanične Vlade.
S druge strane, turski mediji, pozivajući se na bivšeg komandanta vojne Skupštine sirijske provincije Dejr el Zora Fajeza el Esmera, tvrde da se Pentagon sprema da rasporedi protivraketni odbrambeni sistem na severu Sirije.
List „Jeni safak“ navodi da su SAD već završile postavljanje tri napredna radarska sistema u sirijskim područjima Tal Bajdar, Kobani (Ajn el Arab) i Sarin, a takođe su rasporedile 13 prenosnih i stacionarnih radarskih sistema za nadzor i izviđanje.
Sledeći korak biće stvaranje sistema PRO u regionu, koji bi trebalo da se smatra delom dugoročnog plana Vašingtona za stvaranje haosa u regionu, rekao je El Esmer. Prema njegovim rečima, SAD planiraju da instaliraju sisteme u gradovima El Hasaka i Rmelan.
Ruski analitičar Andrej Koškin navodi da SAD namerno destabilizuju situaciju u Siriji, jer žele da unište državni sistem te zemlje.
„Vojska počinje to radi stvarajući sistem PRO, koji treba da im obezbedi neku bespilotnu zonu od Manbidža do Dejr el Zora. Svima je već jasno da je otpor slomljen, vladina vojska se sprema da u skorije vreme u potpunosti očisti teritoriju Sirije od terorističkih organizacija. Međutim, SAD sad pokazuju svoje pravo lice, a njima je potrebna, pre svega, destabilizacija radi smene političkog sistema u Siriji. Oni, svejedno, nastavljaju da insistiraju na odlasku Bašara Asada i čine sve što je moguće da se to dogodi. Ta bespilotna zona je pokušaj da se ’raznese‘ deo neba, a zatim i deo teritorije, gde je moguće stvaranje kvazidržave i rušenje sirijske državnosti u celini“, smatra Koškin.
Ako SAD pokušaju da razmeste u Siriji sisteme PRO, vlasti te arapske republike treba da pokrenu to pitanje u Savetu bezbednosti UN, izjavio je zamenik predsednika komiteta Saveta Federacije za međunarodne poslove Vladimir Džabarov.
On je podvukao da je to apsolutno nezakonito, podsećajući da SAD nemaju mandat UN, nemaju pravo da budu u Siriji, niti da podižu bilo kakve vojne objekte.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com