Stručnjaci Nacionalnog nuklearno-istraživačkog univerziteta „MIFI“ zajedno s kolegama iz Francuske i Engleske po prvi put su podelili iskustvo u istraživanju rezonanci plazme — pojave u vezi sa izrazitom apsorpcijom svetlosti u slojevima veštački stvorenih plazmoidnih materijala (metamaterijalima) na bazi metalnih nanostruktura.
Ovakva istraživanja obeležavaju revolucionarna otkrića i napredak u različitim oblastima, počevši od rane dijagnostike teških oboljenja do kontrole životne sredine i ishrane.
Kako saopštava mentor Inženjersko-fizičkog instituta biomedicine profesor Nacionalnog nuklearno-istraživačkog univerziteta „MIFI“ i Univerziteta „Eksa-Masela“ Andrej Kabašin članak objavljen u najprestižnijem i najrenomiranijem časopisu iz oblasti hemije, „Hemijski pregledi“ prvi je sveobuhvatni pregled posvećen ultra uskim plazmalnim rezonancama. Autori su pregledali poslednje naučne radove date oblasti i primere napredne primene takvih rezonanci u biosensingu, proizvodnji panela solarnih kolektora, optoelektronici, očuvanju baza podataka i telekomunikaciji.
„Plazmalne oscilacije ili plazmoni predstavljaju kolektivno oscilovanje slobodnih elektrona u metalnim nanostrukturama pri optičkoj ekscitaciji takvih struktura. Plazmonika, kao nova oblast istraživanja, poslednjih godina dostigla je impresivan napredak i obećava nove značajne mogućnosti razrade iz oblasti istraživanja za nanooptiku, nanofotoniku i metamaterijale“, kaže Andrej Kabašin.
Po rečima naučnika, plazmalne rezonance sa izuzetno malom spektralnom širinom (do 2 nanometra) javljaju se pri osvetljavanju metamaterijala na bazi nanočestica zlata (u uslovima difrakciono uslovljene elektromagnetne interakcije između lokalizovanih oscilacija slobodnih elektrona u nanočesticama).
„Hemijski pregledi“ podrobno opisuju dostignuća istraživanja Nacionalnog nuklearno-istraživačkog univerziteta „MIFI“ i njihovih kolega iz oblasti stvaranja jedinstvenih pojava u fazi odbijenog svetlosnog talasa koje su posledica takvih rezonanci.
„Takve pojave su veoma perspektivne za rešenje zadataka iz oblasti optičkog biosensinga u vezi sa detektovanjem kritičnih bioloških analita, kao, na primer, izazivača teških oboljenja u biomedicinskim analizama uz pomoć njihovih selektivnih parova“, kaže Andrej Kabašin.
Prema rečima naučnika, takav istraživački pravac predstavlja jedan od najperspektivnijih u oblasti biosensinga. Uzevši u obzir da se koristi kao signalni parametar, fazna osobenost obećava revolucionarni napredak, ne samo u oblasti ranog dijagnostikovanja teških oboljenja, već i u ultra osetljivoj doping-kontroli, kao i u kontroli kvaliteta hrane i životne sredine, optoelektronike, izradi solarnih ploča, čuvanju baza podataka.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com