Nakon što je niz zapadnih zemalja, uključujući i Veliku Britaniju, osudio Rusiju zbog otvaranja Krimskog mosta i „kršenja suvereniteta Ukrajine“, Moskva je predložila Britancima da im pomogne u izgradnji mosta preko Lamanša.
Portparol ruske ambasade u Londonu je, komentarišući kritike britanskog Ministarstva spoljnih poslova na račun Moskve, izjavio da je Rusija spremna da podeli sa Velikom Britanijom iskustvo izgradnje složenih objekata, poput Krimskog mosta, na primer kroz Lamanš, ako London pokaže interesovanje.
Ruska ambasada je konstatovala da „aktuelni politički establišment Velike Britanije odbija da prihvati savremenu međunarodnu realnost“.
Takođe se navodi da Velika Britanija ima dovoljno svojih teritorijalnih problema — Foklandska ostrva su referendumom, sa stanovišta Londona, legitimizovala svoj status kao prekomorske britanske teritorije.
„Izgleda da se referendum tamo može održati, ali na Krimu to nije moguće. To što se Krimljanima oduzima pravo da određuju svoju sudbinu jeste još jedan primer politike dvostrukih aršina zvaničnog Londona“, naglasilo je rusko diplomatsko predstavništvo.
Ambasada ističe da će puštanje Krimskog mosta značajno doprineti prosperitetu poluostrva i dobrobiti njenih stanovnika, a i da će „pomoći zaštiti interesa Krimljana, za koje, na rečima, tako brinu u Londonu“.
Ruski eksperti ocenjuju da je otvaranje Krimskog mosta uticalo na reputaciju Rusije u međunarodnoj areni.
„Izgradnja Krimskog mosta i njegovo puštanje u rad je značajan događaj ne samo za našu zemlju, nego i za Evropu i celu međunarodnu zajednicu. To nije samo tehnološki objekat, nego i veoma važna politička akcija. Mnogi u svetu izgradnju našeg mosta ocenjuju kao nešto što je veoma pozitivno za ugled i imidž Rusije. O nama ionako mnogo govore, ali sada su, zbog otvaranja mosta, počeli da pričaju u pozitivnijem svetlu. Izjava o tome da je Rusija spremna da podeli svoja iskustva izgradnje drumskog mosta, ako britanska strana želi da izgradi most preko Lamanša, veoma je važna sa tačke gledišta političkog ugleda i imidža zemlje“, ocenio je za Sputnjik direktor Instituta za strateško planiranje, doktor političkih nauka Aleksandar Gusev.
Britansko Ministarstvo spoljnih poslova je otvaranje Krimskog mosta nazvalo „kršenjem suvereniteta Ukrajine“ i primerom „neodgovornog ponašanja“ Rusije.
Kako je navedeno, Velika Britanija će nastaviti da sa svojim partnerima nastupa protiv prisajedinjenja Krima Rusiji, uključujući i sankcioni pritisak na Moskvu.
Takođe, britansko Ministarstvo je izrazilo zabrinutost zbog situacije sa (ne)poštovanjem ljudskih prava na poluostrvu, gde se navodno sprovodi sistematski „progon manjina“ i onih koji se protive zajednici Krima i Rusije.
Podsetimo, most koji povezuje Krim i Rusiju, otvorio je u utorak ruski predsednik Vladimir Putin, četiri godine nakon što se to poluostrvo, voljom više od 96 odsto građana, pripojilo Ruskoj Federaciji.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com