Rusija je uradila sve što je mogla kako bi zaustavila bombardovanje Jugoslavije 1999. godine, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
„Što se tiče mogućeg zaustavljanja katastrofe, mi smo uradili sve što smo mogli“, rekao je Lavrov u intervjuu za dokumentrani film „Zaokret iznad Atlantika“ na televiziji NTV.
Po njegovim rečima, u mnogome, zahvaljujući ruskoj inicijativi bila je formirana misija OEBS-a koja je raspoređena u tom regionu, pre svega na Kosovu i okolnim regionima. Lavrov je naglasio da je nakon toga bila održana konferencija u Rambujeu, gde su SAD pokušale da „provuku“ svoj ultimatum predsedniku Jugoslavije Slobodanu Miloševiću da treba da podnese ostavku i „preda vlast nejasno kome“.
„Oni (SAD) su pokušale da formalizuju svoj ultimatum kao zahtev čitave međunarodne zajednice. Mi nismo dozvolili da se konferencija u Rambujeu iskoristi za to i branili norme međunarodnog prava koje su zahtevale mirno rešavanje svih sporova. Naravno, oni su to radili i kasnije, u Savetu bezbednosti UN“, dodao je šef ruske diplomatije.
Lavrov je rekao da su zapadne države, uključujući SAD, odlučile da unište međunarodno pravo i zamene ga nekim svojim pravilima, kada je NATO doneo odluku da bombarduje Jugoslaviju.
„Čime je sve završeno, znate. Amerikanci se više nisu mogli zaustaviti. Oni su odavno doneli odluku i pokušali da je provuku kroz SB UN. Shvativši da tamo ne mogu ništa da urade, krenuli su na jednostranu agresiju protiv suverene države kršeći povelju UN, principe OEBS-a i čitavog tog međunarodnog poretka koji je bio stvoren nakon Drugog svetskog rata“, rekao je ministar.
„Tada je i počeo proces zamene pojmova i Amerikanci su odlučili da unište međunarodno pravo i zameni ga nekim pravilima na kojima treba da se zasniva poredak. Sada zapadne države sve više primenjuju termin „poredak, zasnovan na pravilima“ umesto poziva na poštovanje međunarodnog prava. Razlika je jasna. Međunarodno pravo je rezultat koncenzusnih pregovora, a pravilasmišljaju sami zapadnjaci i zahtevaju da ih svi poštuju. To je sve počelo upravo tada — pre 20 godina“, dodao je šef ruske diplomatije.
Tokom intervjua, ministar se sećao kako je profesionalizam vojnika iz Rusije i Velike Britanije pomogao da se izbegne crni scenario prilikom susreta vojnika dve države na Kosovu.
„Mi smo imali tamo kontingent naših padobranaca koji je tamo otišao odlukom ruskog rukovodstva, a ne u okviru neke velike međunarodne mirovne misije. Odlično se sećam kako su zapadni predstavnici smislili kako da preuzmu kontrolu nad aerodromom Slatina“, rekao je Lavrov.
Po rečima ministra, zahtevi „vrućih glava“ u Vašingtonu i Londonu da naprave „opsadu Rusa“ nije uspeo, dok je prevladao profesionalizam zapadnih vojnika, uključujući engleskih koji su bili razumni.
„Kada se naš kontingent sreo sa Britancima prevladao je najveći profesionalizam vojnika obe države. Moglo je biti vrlo loše. Još jednom naglašavam, vojnici su se odlično pokazali“, naglasio je ministar.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com