Rusko i kinesko oružje od koga Amerikanci nemaju nikakvu odbranu

SAD trenutno ne raspolažu nikakvom odbranom od hiperzvučnog oružja koje paralelno razvijaju Rusija i Kina, a uprkos ogromnim sredstvima koje Pentagon izdvaja u te svrhe, prvi sistemi odbrane od takvih raketa u arsenalu američke vojske mogli bi da se pojave tek sredinom 2020. godine, piše list „Forbs“.

Kako navodi autor članka, u stalnoj konkurenciji između ofanzivnog i defanzivnog naoružanja, sa ciljem da se ostvari vojna dominacija, primat uvek ima napadačko oružje, a trenutno i Rusija i Kina razvijaju upravo takvo naoružanje koje Amerika — nema.

Primera radi, navodi list, Rusija trenutno testira najnoviju hiperzvučnu krstareću raketu „cirkon“, koja je u stanju da razvije brzinu od čak 9.500 kilometara na čas, a pored toga testira se još jedna raketa dalekog dometa koja je u stanju da razvije brzinu od 1,6 kilometara u sekundi. Oba ta projektila u stanju su da nose nuklearne bojeve glave.

Pored neverovatne brzine koju može da razvije nakon lansiranja, postoji još jedan „detalj“ koji tu raketu svrstava u jedno od najopasnijih naoružanja — u stanju je da leti na takvoj visini, da nijedan aktuelni PVO sistem nije u stanju da je otkrije.

Pored toga, ta raketa, za razliku od klasičnih balističkih projektila, ima mogućnost manevrisanja, samim tim nije moguće predvideti njenu trajektoriju leta, a pored toga, tokom leta okružena je vrućom plazmom koja upija sve radio talase i čini je nevidljivom za radare, te ju je moguće primetiti isključivo infracrvenim senzorima.

Prema saznanjima američkih obaveštajnih službi, „cirkon“ bi trebalo da se pojavi u arsenalu ruske mornarice u bliskoj budućnosti, upravo zato hiperzvučno oružje i predstavlja najveći izazov u mandatu američkog predsednika Donalda Trampa, ocenjuje autor.

S tim u vezi, predstavnici vodeće američke kompanije koja se bavi razvojem protivvazdušnih sistema „Lokid Martin“ tvrde da je moguće modernizovati postojeće sisteme kako bi se osigurala zaštita od hiperzvučnog oružja, ali za te svrhe još nisu izdvojena nikakva sredstva, objašnjava „Forbs“, .

Međutim, ni to nije dovoljno, upozorava autor članka, jer da bi se osigurala odbrana od takvih raketa neophodno je da komanda tačno zna trajektoriju leta rakete, u suprotnom bilo kakva odbrana postaje beskorisna. A pored tradicionalnih satelitskih sistema, Americi će biti potrebna i nova generacija raketa-presretača, kao i potpuno automatizovani sistem vođenja borbi, jer u slučaju napada hiperzvučnim raketama odgovor mora biti munjevit.

Američki list dodaje i da je rad u tom pravcu već pokrenut, doduše u tajnosti, a pored „Lokid Martina“ u razvoj tih odbrambenih sistema naoružanja uključen je i „Rajtion“.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com