Najavljeni susret ruskog predsednika Vladimira Putina sa liderom SAD Donaldom Trampom, koji bi trebalo da bude održan u Vijetnamu, biće od velikog značaja u rešavanju sirijske, severnokorejske, ali i ukrajinske krize, a biće dobra prilika i da se razgovara o sankcijama Rusiji, smatraju analitičari.
Iako novi susret još nije potvrđen, iz Kremlja stižu uveravanja da se trenutno vode pregovori o tom pitanju, a sam portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je na tu vest izjavio da se „teško može preceniti značaj bilo kakvog kontakta predsednika SAD i Rusije“.
Prvobitno je sastanak najavio sam Tramp, koji je rekao da je njegov odlazak u Vijetnam od velikog značaja, te da bi tom prilikom mogao i da se sastane sa Putinom. „To je veoma važno — oni nam mogu pomoći oko Severne Koreje, Sirije. Moramo da razgovaramo i o Ukrajini“, rekao je tada Tramp.
Politički analitičar Vladimir Šapovalov za Sputnjik kaže da je od izuzetne važnosti da se dijalog između SAD i Rusije obnovi, te da je sadašnja situacija bez presedana. Kako kaže, kada se na teritoriji SAD praktično vodi neka vrsta rata protiv Trampa, gotovo se isključuje mogućnost „odmrzavanja“ rusko-američkih odnosa, jer je sada glavno unutrašnje oružje protiv Trampa upravo ta njegova navodna veza i saradnja sa Rusijom u okviru predizborne kampanje.
„Zato su, realno gledano, sve mogućnosti rusko-američkog dijaloga ograničene. Ali će pre ili kasnije dijalog biti obnovljen, pa je ovo možda dobra prilika da se načini sledeći korak. Rusija je svakako jedna od vodećih svetskih država, i od nje mnogo toga zavisi. Tramp zbog toga mora čak i u uslovima koji su lokalno vrlo nezgodni po njega da radi na obnavljanju saradnje“, tvrdi Šapavalov.
Istovremeno, član ruskog Saveta Federacije Igor Morozov podseća da kada su se Tramp i Putin prvi put lično susreli, digla se velika prašina oko toga u SAD, a posebno zato što je Tramp reagovao pozitivno i sa simpatijama.
U aspektu sirijske krize, Morozov ističe da je Rusiji trenutno veoma važno da Tramp podrži održavanje Kongresa sirijskog nacionalnog dijaloga u Sočiju, jer bi to bio veliki korak napred nakon oružanog konflikta. „Neophodna je američka podrška o tom pitanju i Tramp ovde može da pozitivno doprinese“, tvrdi on.
Morozov ocenjuje i da je neophodno razmotriti pitanje antiruskih sankcija, iako je potpuno jasno da u ovakvom sazivu Kongresa Tramp ne može ništa da učini. „Ne bi trebalo zaboraviti da sankcije unose mnogo problema i negativnog uticaja na opšta kretanja u međunarodnoj ekonomiji i trgovini i da se narušavaju glavni principi Svetske trgovinske organizacije“, upozorava on.
Samim tim, dodaje Morozov, stiče se utisak da je Svetska trgovinska organizacija paralisana jer sankcije protiv jedne države mogu da sruše sva njena pravila i principe.
I nezavisni politički analitičar Aleksandar Safronov upozorava da će najverovatnije mnoge političke snage unutar SAD pritiskati Trampa kako bi on odustao od ove ideje, jer je sad sve što je u vezi sa Rusijom jednostavno iritirajući faktor za gotovo sve demokrate, ali i pojedine republikance. „To teško može da pomogne Trampu na unutrašnjem planu“, ističe Morozov.
Međutim, dodaje on, ako do susreta dvojice predsednika uopšte i dođe, glavna tema verovatno neće biti bilateralni odnosi već situacija u Siriji nakon što dođe do potpunog kraha DAEŠ-a. SAD i Rusija se međusobno optužuju za navodnu pomoć militantima, zato je pitanje regulisanja sirijske krize možda i najvažnije i urgentno u ovom trenutku za obe strane, zaključuje on.
Podsetimo, samit lidera Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje u vijetnamskom gradu Danangu održaće se od 6. do 11. novembra, a sastanak Putina i Trampa bio bi drugi po redu, nakon što su predsednici razgovarali na marginama samita G20 u Nemačkoj.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com