Bespilotna letelica InSight sinoć je sigurno sletela na Mars kako bi započela svoju dvogodišnju misiju kao prvi ljudski objekt dizajniran da istraži duboku unutrašnjost te planete.
I feel you, #Mars – and soon I’ll know your heart. With this safe landing, I’m here. I’m home.
#MarsLanding https://t.co/auhFdfiUMg— NASA InSight (@NASAInSight) November 26, 2018
Odmah nakon sletanja, NASA je objavila na Tviter profilu sonde InSight fotogafiju sa porukom – Osećam te, Mars – i uskoro ću ti poznavati srce. S ovim sigurnim sletanjem, tu sam. Kod kuće sam – napisali su.
InSight je snimio i prvu fotografiju s Marsa koju je poslao u sedište NASA-e. Fotografija prikazuje zagonetan pogled na planetu, dok se u daljini vidi horizont. Takođe se vidi i deo sonde i čestice prašine koje su se skupile na poklopcu iznad kamere.
My first picture on #Mars! My lens cover isn’t off yet, but I just had to show you a first look at my new home. More status updates:https://t.co/tYcLE3tkkS #MarsLanding pic.twitter.com/G15bJjMYxa
— NASA InSight (@NASAInSight) November 26, 2018
Inženjeri u laboratoriju JPL u blizini Los Anđelesa objavili su da uspešno sletanje potvrđuju signali poslati Zemlji s jednog od dva minijaturna satelita koji su lansirani uz InSight i koji su leteli pored Marsa na koji je letelica stigla oko 21 sat po srpskom vremenu.
Članovi nadzornog tima misije odahnuli su i s oduševljenjem primili podatke koji su pokazali da je letelica preživela opasno spuštanje na površinu Marsa.
Time je završilo putovanje od Zemlje koje je trajalo šest meseci i bilo dugo 548 miliona kilometara, nakon lansiranja u maju iz Kalifornije.
Na Marsu će provesti 24 meseca
InSight nosi instrumente koji detektuju temperature planete i seizmičke pojave koje se zasad nisu merile nigde osim na Zemlji. Letelica je u tanku atmosferu Marsa ušla brzinom od 19.795 kilometara na sat.
There’s a quiet beauty here. Looking forward to exploring my new home. #MarsLanding pic.twitter.com/mfClzsfJJr
— NASA InSight (@NASAInSight) November 27, 2018
Potom su 123 kilometara dugo sletanje usporili atmosfera, džinosvski padobran i rakete. Sedam minuta kasnije tronožna letelica nježno se spustila u središte puste ravnice poznate kao Elysium Planitia koja se nalazi u blizini Marsovog ekvatora.
InSight će provesti na Marsu 24 meseca, što je približno jednoj marsovoj godini, beležeći seizmičke i temperaturne podatke kako bi rasvetlio misterije o nastanku Marsa, što bi potom moglo objasniti i poreklo Zemlje i drugih čvrstih planeta u unutarašnjem krugu Sunčevog sistema.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com