Protestima „žutih prsluka“, koji su se pretvorili u žestoke obračune demonstranata i policije, ne vidi se kraj. Dramatičnim događajima svedoci su i pripadnici srpske zajednice, kojih posle nekoliko talasa emigracije samo u glavnom gradu ima oko 400 hiljada.
Okupljeni u Savezu Srba, na dnevnom nivou pokušavaju da se izbore sa lošim imidžom svoje nacije u velikom delu francuske javnosti. Đuro Ćetković, odnedavno predsednik ove organizacije, za Sputnjik kaže da Srbi, kao i demonstranti, žele bagete umesto mrvica hleba, ali da su oprezni.
„Srbi nisu na prvoj borbenoj liniji sa žutim prslucima. Posle svih događaja u Jugoslaviji, Srbiji i ovoga što se danas dešava, navikli smo da gledamo to sa strane, da ne učestvujemo. Želimo da vidimo šta će se desiti. Tamo su teška vremena, a i ovde u Srbiji, na Kosovu i Metohiji, tako da Srbi više opserviraju, više gledaju. U svim velikim preduzećima ima Srba, tako da moramo da ostanemo pomalo neutralni. Rekao bih da ovo što se trenutno dešava nije naša borba, ali indirektno jeste, sigurno“, kaže Ćetković.
On dodaje da su Francuzi zapravo prvi narod koji se digao protiv sistema neoliberalnog kapitalizma. Ako niste u Parizu, nemate pravu sliku o tome, jer ovo što prikazuju na televiziji jeste da puste samo huligane koji pale grad, a to nije realna slika događaja, kaže naš sagovornik.
„Niko ne prikazuje stotine hiljada Francuza, mladih i starih, koji su mobilisani svake subote, koji su na svakom kružnom toku u žutim prslucima, koji traže socijalnu pravdu. Traže ukidanje privilegija“, objašnjava Ćetković.
Dodaje da je zemlja u kojoj je izbila Revolucija zbog nejednakosti posle dvesta godina ponovo došla na isto i da je situacija morala da eksplodira. Verujem da je ovo spontani pokret, ali sada treba gledati ko će ga iskoristiti, jer iz njih ne stoje sindikati, nema političara, to je narodni bunt, kaže Ćetković.
„Ako gledate ko profitira od ove situacije, da jedna od najjačih i najbogatijih zemalja Evrope padne, to su Sjedinjene Američke Države. Jedino njima ne odgovara jaka Evropa, jaka Evropa je konkurent. Verujte mi da će se ta politika Francuske, da ide iza SAD, da sledi njihovu politiku, vrlo brzo promeniti. Ja mislim čak sledeće godine, optimista sam“, kaže sagovornik Sputnjika.
Ćetković je optimističan i kada je u pitanju stav zvanične Francuske prema Srbiji. Kaže da se u francuskoj vojsci, policiji i narodu nije izgubio kult prijateljstva sa Srbijom iz Prvog svetskog rata, a zadatak Saveza je da ga čuva. „Srpsko pitanje na Kosovu ne podržava samo Le Penova, podrške ima i na levici, a mi gledamo da to iskoristimo. Tako smo došli do predsedničkog kandidata Fijona, koji je u debati govorio o kršenju međunarodnog prava na Kosovu, a sada gajimo nadu u predsednicu pariskog regiona Valeri Pekres“, kaže Ćetković.
„To je žena koju smo mi podržali, koja je došla u našu Crkvu Svetog Save, prisustvovala liturgiji, kasnije sišla u salu i pričala sa narodom. Otkrili smo čak da ima i baku koja je ruskog porekla, poznaje našu liturgiju. Ona je desnica, ali stara, ne ultradesnica. Ona će biti predsednički kandidat, sa njom moramo da pazimo kako radimo i da je podržavamo“, ističe Ćetković.
Udruženje na čijem je čelu čini sve kako mladi ne bi zaboravili da su Srbi. U Upravnom odboru Saveza sede mladi obrazovani ljudi. Njihovi preci su došli da rade u velikim kompanijama, posebno u auto-industriji, zato ih ima mnogo i van Pariza. Sada se trudimo da ih sakupimo diljem Francuske i ujedinimo, kaže prvi čovek Saveza Srba u toj zemlji.
„Učinićemo sve da se Srbi nikada više ne stide što su Srbi, to treba razumeti, pre 20 godina preživeli su satanizaciju, tvrdnje da su Srbi agresori i da su krivi za sva događanja. Odete u metro i vidite bilbord sa Miloševićem i Hitlerom, bilbord sa koncentracionim logorom na kome piše da Srbi stavljaju ljude u logore, to je stvarno bilo neviđeno“, priseća se Ćetković.
Dodaje da je Srbe u Francuskoj mnogo zaboleo protokol na proslavi Dana primirja, a posebno isticanje zastave Kosova u Notr Damu. Pišući neprekidno o tome, mediji su zapravo napravili reklamu za nezavisno Kosovo i tako sprečili naš pokušaj da skinemo zastavu iz katedrale, kaže Ćetković.
„Bio nam je plan da preko nekih francuskih prijatelja dođemo do zastave i da je pošaljemo, uredno spakovanu, ambasadoru takozvane države Kosovo, ali nismo uspeli, uprvo zbog te medijske buke“.
On smatra da je šteta što francuski predsednik Emanuel Makron nije došao u Srbiju, jer bi to bila pozitivna stvar.
„Došao bi samo u Srbiju, ne bi se video s Albancima, bilo bi to i izvinjenje zbog protokola 11. novembra, a ne treba zaboraviti i na privrednu saradnju, francuske kompanije koje posluju u Srbiji, posebno na one koje su najavile dolazak“, kaže Ćetković na kraju razgovora za Sputnjik.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com