BEČ – U austrijskom gradiću Braunau posetioci okružnog muzeja imaju priliku da vide i jednu pušku iz Srbije.
Srpska puška „Kokinka“ i njena veza sa austrijskom žandarmerijom predstavljavju se u okviru muzejske postavke o žandarmeriji u muzeju u Braunauu.
Ova na daleko čuvena puška „Mauzer-Milovanović M 1880 – Kokinka“, od svog nastanka 1880. godine pa sve do početka 20. veka važila je za najbolje oružje tog tipa na svetu.
„Kokinka“ je bila i neverovatno omiljena i rasprostranjena u raznim vojnim formacijama i državama Evrope i sveta.
Malo je poznato da je njen tvorac bio srpski general, profesor na vojnoj akademiji i prvi srpski konstruktor pušaka, Kosta Milovanović (1847-1905). Milovanović je učestvovao u balkanskim ratovima a nakon istih bio je i prvi vojni izaslanik Kneževine Srbije u Austrougarskoj.
Muzejska postavka realizovana je uz podršku Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije, Vlade Gornje Austrije i grada Braunau na Inu, a nadozvezuje se tematski na 2016. godine izvedenu muzejsku postavku „Srbi u Braunau – 100 godina“, koja je doživela neočekivan uspeh.
„Sudeći po dosadšnjim reakcijama javnosti, kao i brojnim izvestajima pisanih i elekronskih medija, udruženju „Danica“ pošlo je za rukom, da uz znatan broj brižljivo biranih eksponata, uniformi, oružja, fotografija, dokumenata i drugih, široj javnosti približi nesvakidašnju simbiozu srpske puške „Mauzer-Milovanović M 1880“, poznatije po imenu „Kokinka“ i austrijske žandarmerije“, ističe kurator muzejske postavke Zoran Šijaković.
Muzejska postavka uvrštena je u program festivala „inn4ler sommer 2019“ – pomenuti festival je interregionalnog karaktera i uživa veliku medijsku zastupljenost širom Austrije i Evrope.
Svečanom otvaranju prisustvovao je veliki broj zainteresovanih, među kojima i znatan broj nekadašnjih pripadnika žandarmerije, visokih činovnika i oficira policije i javnih licnosti. Muzejsku postavku su svojim govorima otvorili gradonačelnik grada Braunau Johanes Vajdbaher i pokrajinski ministar unutrašnjih poslova Gornje Austrije Volfgang Klinger.
O postavci govorili su austrijski istoričari Bruno Kopenštajner i Manfred Rahbauer.
Udruženje „Danica“ osnovano je krajem 1999. godine u Salcburgu, a naziv je dobilo po istoimenom almanahu koji početkom devetnaestog veka piše i uređuje književnik, istoričar, etnograf i reformator gramatike srpskog književnog jezika Vuk Stefanović Karadžić, živeći i stvarajući na današnjem prostoru Austrije.
Rad udruženja manifestuje se kroz njene reprezantivne i veoma uspešne ansamble, brojna gostovanja, sopstvene manifestacije, koncerte i muzejske postavke.
Osnivač i idejni tvorac „Danice“ je kulturni radnik, muzičar i istoričar umetnosti Zoran Šijaković.
Braunau, iako malo mestašce na granici sa Nemačkom, poznato je širom sveta, zbog jednog svog stanovnika koji je izazvao Drugi svetski rat i stajao iza jednog od najkrvavijeg perioda starog kontinenta – Adolf Hitler.
Hitler je rođen u Braunau, a političku „karijeru“ ostvario je u Nemačkoj, gde je izazvao Drugi svetski rat, i sa tim vezane strahote.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com