U svetlu američko-južnokorejskih vežbi „Ulči čuvar slobode“, koje Pjongjang smatra „probom vojne intervencije“, Rusija je tehnološki i bez mnogo reči označila svoje interese i mogućnosti u oblasti Korejskog poluostrva.
Ruski strateški nosači raketa Tu-95MS preleteli su pre nekoliko dana neutralne vode Japanskog, Žutog i Istočnog kineskog mora, obišavši Korejsko poluostrvo. Pratili su ih lovci Su-35S i avioni za radarsko nadgledanje i navođenje A-50.
Avioni su leteli strogo u skladu s Međunarodnim pravilima korišćenja vazdušnog prostora iznad neutralnih voda, a granice drugih zemalja nisu narušene. Na pojedinim deonicama maršrute ruski avioni su naišli na profesionalno interesovanje vojno-vazdušnih snaga Južne Koreje i vazdušnih snaga samoodbrane Japana.
Mobilni armagedon
Piloti udaljene avijacije redovno lete iznad neutralnih voda Atlantika, Arktika, Crnog mora, Tihog okeana. Ipak, Tu-95MS ne lete često uz pratnju lovaca i „letećih radara“ A-50, napominje komentator MIA „Rusija sevodnja“ Aleksandar Hrolenko.
Prema njegovim rečima, neobičan sastav avijacione grupe svedoči o visokoj spremnosti sistema za označavanje ciljeva, ofanzivnog oružja i lovaca za ispunjavanje strateških zadataka.
Prinudno reagovanje
Japansko more je važno za Rusiju, Severnu Koreju, Južnu Koreju i Japan. Učestale pretnje „udaljenog“ Vašingtona Pjongjangu i manevri velikih razmera s regionalnim saveznicima ne mogu da ne uznemire najbliže susede — Rusiju i Kinu.
Predsednik SAD Donald Tramp u više navrata je izrazio spremnost da se obračuna sa Severnom Korejom snagama ofanzivne avijacijske grupe i nuklearnim podmornicama. Pentagon samo čeka signal.
Moskva ne može da ne obrati pažnju na američka obećanja da će se obračunati s novim neugodnim režimom, u susedstvu s Vladivostokom (od glavne baze ruske Tihookeanske flote do granice Severne Koreje ima svega 120 kilometara).
Rusija je, napominje autor, prinuđena da na ovaj ili onaj način reaguje na pretnju započinjanja vojnog sukoba velikih razmera u neposrednoj blizini svoje teritorije i dva miliona stanovnika Primorske pokrajine.
Istovremeno, Rusija je pozvala Severnokorejce da ne reaguju na zajedničke vežbe SAD i Južne Koreje. I Pjongjang je i dalje relativno miran — retorika o „nemilosrdnoj osveti“ za „igranje vatrom nad nuklearnim buretom baruta“ više nije na mestu.
Fotografiju na kojoj je prikazan radosni severnokorejski lider s panelom na kojem piše „Balistička raketa za podmornice ’pukison-3‘“, japanska televizijska kompanija NHK smatra nagoveštajem da se izrađuje novi tip rakete koja se lansira s podmornice.
„Kim Džong Un je, međutim, trezven političar koji koristi faktor nuklearnog oružja samo za obuzdavanje Vašingtona“, smatra Hroljenko i dodaje da je „svima jasno da bi preventivni nuklearni napad Severne Koreje doveo do kontranapada SAD“.
Problem nuklearnog programa Severne Koreje rešiv je, verovatno, samo u direktnim i ravnopravnim pregovorima s Pjongjangom, uz davanje garancija bezbednosti.
Zasad žitelji Severne Koreje vide samo „banditske pokušaje SAD da mobilišu ceo svet da učestvuje u kampanji protiv suverene države samo zato što je ona pala u nemilost (Vašingtona)“. Takve metode u Aziji više ne funkcionišu, zaključuje autor.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com