Tajland i Rusija ne čine dovoljno u borbi protiv trgovine ljudima, Malezija je postigla značajan napredak, a većina evropskih zemalja, SAD i Australija posvećene su borbi protiv te vrste kriminala, saopštio je danas u Vašingotnu Stejt department.
U godišnjem izveštaju o trgovini ljudima, Stejt department navodi da evropske zemlje, SAD, Australija, Izrael, Tajvan, Čile i Jermenija u potpunosti poštuju međunarodne norme u borbi protiv te vrste kriminala, odnosno da su u prvoj kategoriji klasifikacije u koju ulazi 188 zemalja.
Kuba, s kojom su SAD nedavno ponovo uspostavile diplomatske odnose, i Kina su ove godine napredovale i sada su u drugoj kategoriji – medju zemljama koje su „pod nadzorom“.
U kategoriji tri su zemlje za koje je ocenjeno da ne poštuju međunarodne norme i ne čine dovoljno u borbi protiv trgovine ljudima. Medju njima je Rusija od 2013. godine, što je i tada izazvalo nezadovoljstvo Moskve.
Malezija je, ocenjuje Stejt department, mnogo učinila u procesu iskorenjivanja „modernog ropstva“. Na tu zemlju, kao i na Tajland obraća se posebna pažnja, pošto kroz njih prolaze imigranti iz Mjanmara, koji pripadaju muslimanskoj manjini Rohindža.
Malezija je napredovala za jedno mesto u novom izveštaju Stejt departmenta, što je izazvalo bes organizacija za zaštitu ljudskih prava, koje navode da je takva ocena u vezi sa pregovorima SAD i azijsko-pacifičkih zemalja o slobodnom protoku robe.
Ipak, navodi se u izveštaju Stejt departmenta, Malezija je i dalje tranzitna zemlja za imigrante, medju kojima su neretko deca i žene žrtve prinudnog rada i seksualnog iskorišćavanja.
Većina zemalja koje se loše kotiraju u izveštaju Stejt deparmenta, medju kojima su Iran, Venecuela, Alžir, Sirija, Libija, Jemen, Severna Koreja i Zimbabve, su i prethodnih godina bile na dnu liste klasifikacije zemalja u borbi protiv trgovine ljudima.
Po podacima Međunarodne organizacije rada, od trgovine ljudima godišnje se zaradi 150 milijardi dolara, od čega 99 milijardi od prostitucije.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com