Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova, Davor Ivo Štir, izjavio je danas da su pripadnici Islamske države razneli postrojenja Ine u Siriji.
Prethodno je Večernji list javio da je teroristička organizacija Islamska država objavila na svom portalu Amak tekst i videosnimak na kom je prikazano kako dižu u vazduh gasno postrojenje Hajan, u kojem je do 2012. godine istraživanja vršila i hrvatska naftna kompanija Ina.
„Prvi izveštaji koje je ministarstvo dobilo potvrđuju informaciju da su pripadnici Islamske države bombom razneli i Inina postrojenja u Siriji“, rekao je Štir novinarima u Novom Marofu, gde prisustvuje obeležavanju 25. godišnjice pogibije članova Posmatračke misije Evropske zajednice prilikom pada helikoptera, prenosi tv N1.
„Tražićemo i nove izveštaje i dodatnu potvrdu, kao i procenu štete“, kazao je Štir.
Pripadnici ISIS-a su naveli da su gasno postrojenje Hajan, koje se nalazi 100 kilometara istočno od Homsa, digli u vazduh kako bi paralisali ekonomiju predsednika Bašara al Asada
Teroristi tvrde da su gasna postrojenja kičma režima Bašara al Asada, koja su dnevno proizvodila tri miliona kubnih metara gasa, koji je najvećim delom išao za vojne svrhe. U saopštenju su naveli da su bombardovanjem postrojenja napravili veliku štetu al Asadovom režimu, koji će sad imati problem sa snabdevanjem i gasom i strujom.
Ina je u bloku Hajan vršila istraživanja, završena 2007. godine, koja su dovela do šest otkrića gasa i nafte, na poljima Jihar, Al Mahr, Jazal, Palmira, Mustadira i Mazrur.
Hrvatska kompanija je prestala sa eksploatacijom nafte i gasa na tim poljima 2012, nakon povlačenja iz Sirije zbog, kako su u Ini tada rekli, okolnosti „više sile“, sukoba u toj zemlji i složene političke situacije. Inine aktivnosti na polju Hajan trajale su samo 57 dana, i to 2012. godine.
Osim Hajana, Ina u Siriji ima blok Afamija, severozapadno od Hajana. Kakva je situacija u tom bloku, u Ini za sada nemaju informacija.
Kako piše tportal, Ina se krajem prošlog meseca oglasila povodom mogućnosti povratka sirijskih polja, a spekulisalo se da bi njihovom prodajom moglo da se finansira preuzimanje udela MOL-a u Ini.
Zbog neizvesne političke situacije u Siriji Ina je u periodu od 2013. do 2015. otpisivala vrednost svoje imovine u Siriji. Do sada je ukupno otpisana vrednost u iznosu od oko 3,4 milijarde kuna (450 miliona evra).
Osnovni preduslov za nastavak Inih prekinutih aktivnosti vezanih za istraživanje i proizvodnju nafte i gasa u Siriji je potpuni prestanak svih ratnih operacija u toj zemlji, i uspostavljanje stabilnih političkih i bezbednosnih prilika, pri čemu se podrazumeva ukidanje sankcija koje su trenutno na snazi, navedeno je u Ininom prošlomesečnom saopštenju, dodaje tportal.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com