Posle izjave zamenika italijanskog premijera Matea Salvinija tokom posete Vašingtonu da je „Italija najpouzdaniji saveznik SAD u Evropi“ stiče se utisak da se rađa nova „koalicija“ na Zapadu — koalicija američke vlasti i EU opozicije.
„U vreme kada su institucije Evropske unije krhke i kada se značajno menjaju, Italija želi da bude prvi, najstabilniji, validan, kredibilan i koherentan partner SAD“, napisao je Salvini na svojoj stranici na Fejsbuku u ponedeljak, tokom posete Vašingtonu.
Welcome Deputy PM @matteosalvinimi in Washington for meetings with @VP and @secpompeo. Your visit will strengthen further the ties between #Italy and the USA. 🇮🇹 🇺🇸 pic.twitter.com/Hze0uEANmB
— Italy in US (@ItalyinUS) June 16, 2019
Salvini, koji je i ministar unutrašnjih poslova Italije, razgovarao je sa američkim državnim sekretarom Majkom Pompeom i potpredsednikom Majkom Pensom.
Njegova izjava o Italiji kao prvom (EU) partneru SAD došla je mesec dana posle rečenice američkog predsednika Donalda Trampa izgovorene prilikom posete mađarskog premijera Vašingtonu — „Viktor Orban je, verovatno, kao ja“.
Konflikt Vašingtona i Berlina
„Rađanje nove ’koalicije‘ između američke vlasti i EU opozicije je očekivana, posebno posle javnog sukobljavanja na diplomatskom nivou između Nemačke i SAD“, kaže za Sputnjik saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu dr Slobodan Janković.
„Diplomatski sukob je započeo sam Donald Tramp, a nastavio ambasador SAD u Berlinu Ričard Grenel, kada je javno kritikovao Nemačku i kancelarku Angelu Merkel, pa je onda Merkelova, doduše, dosta kasno i pred sam kraj svog mandata, pozvala na diplomatsko suprotstavljanje Americi“, podseća Janković.
„Konačno, EU je u više navrata ponovila drugačiji stav po pitanju Irana i nuklearnog programa u Iranu, pa se zbog svega toga očekivalo da će SAD pokušati na druge načine da utiču na unutrašnje procese u Uniji, a jedan od načina je i ova bolja saradnja sa Italijom“, kaže Janković.
This morning, @SecPompeo welcomed #Italy’s Deputy Prime Minister @matteosalvinimi to the State Department. @ItalyMFA @AmbasciataUSA @ItalyinUS pic.twitter.com/TQRQCFNEeC
— Department of State (@StateDept) June 17, 2019
Rimu bliža Amerika od Berlina
Sa druge strane, italijanskoj vladi odgovara da ima jakog partnera, jer su i sami u sukobu sa briselskom birokratijom, koja pritiska i steže Italiju i preti joj da će je kazniti, iako Italija poštuje sve parametre koji su u vezi sa zaduživanjem, dozvoljenim deficitom i slično; ali to, očigledno, nije dovoljno, jer italijanska vlada nije po volji Brisela.
„Zato je normalno što se stvorio neki savez iz nužde, ili zbog zajedničkog interesa“, smatra Janković.
Zbog toga i ne bi trebalo da čudi Salvinijeva izjava da Italija deli američke stavove po pitanju Kine, Irana, Venecuele, Libije i Bliskog istoka, iako je ranije odbila da prizna Huana Gvaida za predsednika Venecuele i bila je prva zapadna sila koja je podržala kinesku inicijativu „Pojas i put“.
Novi lideri protiv „duboke države“
Janković napominje da postoji sistem „duboke države“, koja vlada u Americi, Briselu, Parizu i Berlinu, pa i u Londonu, a nasuprot njoj stoje novi lideri, koji pokušavaju, sa manjim ili većim uspehom, da se nose sa njom.
On podseća da su još 2004. godine SAD krenule sa stvaranjem opozicije u EU kroz tzv. „Novu Evropu“ na istoku sa Poljskom, Češkom, Rumunijom, Bugarskom i baltičkim državama, što se nastavilo sa Trampovom administracijom i njenim oslanjanjem na Italiju i Veliku Britaniju (dok je u EU) i povremeno oslanjanjem i na neke druge zemlje.
Sama EU se održava veštački — pritiscima, pretnjama, medijskom harangom protiv svih onih političkih snaga koje žele da je promene i da je vrate u neke okvire koje je ona možda imala pre 20, 30 godina, odnosno da suzbiju nadležnosti tih birokrata.
Al Lincoln Memorial di Washington. 🇺🇸🇮🇹#SalviniUSA pic.twitter.com/MJFMHhcnum
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) June 17, 2019
„Dakle, EU je u velikoj transformaciji, birokratija i elite su očigledno zainteresovane da pretvore EU u neku nadri-federaciju, a oni koji su patriote i koji su zainteresovani za dobrobit naroda, a koje pežorativno nazivaju populistima, naravno da se tome suprotstavljaju i trenutno imaju delimično saveznika U Vašingtonu. Delimično, ne u potpunosti“, kaže Janković.
Različito prema Rusiji
„Koalicija evropskih i američkih ’populista‘ je prilično šarenolika i moglo bi se reći da u evropskim državama, poput Mađarske, Poljske ili Italije, vladajuće stranke promovišu patriotizam i hrišćanske vrednosti, dok se politika u SAD zasniva na judeo-hrišćanskim vrednostima“, objašnjava naš sagovornik.
„Zbog snage SAD i oslanjanja na njih, imamo savezništvo svih tih evropskih država i sa Izraelom i imamo podršku američkoj i izraelskoj politici na spoljnom planu, što znači i drugačiji odnos prema Iranu i prema nekim drugim ključnim interesima, koji su izvan evropskog kontinenta. Jedina razlika tu je Rusija. Što se tiče Rusije, i Mađarska i Italija jesu za saradnju, a Poljska nije; Poljska je jedan od najtvrdokornijih zagovornika ostanka režima sankcija“, zaključio je Janković.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com