Donald Tramp je bio vidno napet prilikom susreta sa Angelom Merkel, kaže Miodrag Šorić, novinar Dojče velea. Kancelarka je u Sjedinjenim Državama i dalje veoma cenjena – i mogla bi u budućnosti da pomogne predsedniku SAD, piše Dojče Vele.
„Prvi susret – samo da ništa ne krene naopako! Kancelarka Merkel i predsednik Tramp su bili odlučili da istakanu međusobne sličnosti, a da razlike prikažu manjim nego što jesu ili da ih uopšte ne pominju. Toga su se i držali, posebno pred novinarima, pri čemu je domaćin bio primetno napet. Nije ni čudo. U Vašingtonu mu trenutno malo toga polazi za rukom: imigraciona politika, odnos sa tajnim službama ili reforma zdravstvene zaštite. Poslednja stvar koja mu sada treba je pogrešan korak sa tako iskusnom šeficom vlade. Uprkos njenoj politici u vezi sa izbeglicama, koju odbacuju mnogi Amerikanci, Merkel ima veliki ugled u Vašingtonu, naročito zbog ekonomske snage Nemačke“, navodi Sorić.
Tramp je treći američki predsednik sa kojim Angela Merkel mora da nađe zajednički jezik, osnovno političko razumevanje.
„Ovaj prvi susret nije prošao loše. Nastupajući suvereno, ona je odrađivala tačku po tačku: zajedničke vrednosti, posvećenost NATO, otvorene granice unutar EU, slobodna trgovina, takođe rado i bolji odnos sa Rusijom – ali tek kada se reši kriza u Ukrajini. Jedino čime je kancelarka bocnula predsednika je rečenica: Bolje je razgovarati nego ogovarati. Time je nesumnjivo ciljala na delimično drsku kritiku na njen račun u vreme dok je Tramp bio kandidat. Predsednik Tramp bi da se to zaboravi, bio je posebno ljubazan i učtiv prema svojoj gošći“, dodaje Sorić.
Jedno drugom su poklonili po jednu mali pobedu.
„Merkel je – još jednom – obećala više novca za odbranu, a Tramp je bez ograda izrazio posvećenost NATO. Ipak, oboje će zadržati svoje različite predstave – recimo o trgovini. Tokom konferencije za novinare Tramp nije pomenuo TTIP, sporazum o slobodnoj trgovini sa Evropskom unijom, dok je kancelarka istakla da bi obe strane imale koristi od tog sporazuma. Verovatno su njih dvoje o tome otvoreno razgovarali iza zatvorenih vrata“, ističe Sorić.
Kancelarkine najvažnije pozicije su dobro poznate.
„Njeno divljenje prema SAD, njena nepokolebljivost u vezi sa NATO i EU, njena posvećenosti zapadnim vrednostima. Međutim, zbog njegovih komentara prošle godine, političke pozicije Donalda Trampa su delimično nejasne. Iskusni političari poput Merkel i japanskog premijera, polako mu pomažu da se jasno pozicionira. Funkcija od čoveka pravi državnika – a ne obrnuto“, kaže Sorić.
Ovo je bio tek prvi susret Donalda Trampa i Angele Merkel, biće ih još.
„Niko od prvenca nije očekivao rezultate. Tramp još uvek raste u ulozi predsednika. Angela Merkel bi trebalo da mu pomogne, ukoliko to dozvoljavaju nemački interesi. Jer, na kraju krajeva, od podele Zapada niko ne bi imao koristi – čak ni njihovi neprijatelji“, zaključio je Sorić.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com