Sva „čudesa“ Sinkjanga, na severozapadu Kine

URUMĆI – Sinkjang, autonomni ujgurski region na severozapadu Kine, sinologe i poznavaoce uopšte asocira najpre na brojnost etničkih manjina, a retko ko zna da je to I mesto gde se nalazi najveći LED ekran na svetu, gde je drveće staro koliko I dinosaurusi i da se u bolnicama može dobiti tretman “zmajevom vatrom”.

Raznolikost kulture etničkih manjina može se osetiti na svakom koraku, naročito na Međunarodnom velikom bazaru u Urumćiju, gde plesači u tradicionalnoj nošnji pozivaju prolaznike da im se pridružite u igri I gde prodavci vole da se pohvale proizvodnjom ujgurskog hleba “nan”, kao I činjenicom da se više od 20 njegovih vrsta može naći u samo jednoj radnji.

Dok se na Velikom bazaru mogu kupiti različiti komadi tradicionalne odeće, muzičkih instumenata, nakita od žada, sušenog ili koštunjavog voća, u Čangđiju je pre 12 godina izgrađena ulica namenjena prvenstveno gurmanima, koji u hrani mogu da uživaju uz pogled na pagodu I druge građevine, podignute u drevnom stilu.

Međutim, ono što će zasigurno impresionirati većinu posetilaca u Čangđiju, čak i one koji su bili na Brodveju, je Veliko pozorište Sinkjanga, u kojem se na 3.600 metara kvadratnih prostire, kažu, najveći LED ekran na svetu.

U pozorištu, čiji je kapacitet 2.000 mesta, nalazi se najveća bina u zatvorenom prostoru u Kini, sa 4. 000 metara kvadratnih, na kojoj je novinarka Tanjuga, koja je u Sinkjangu boravila u organizaciji Kancelarije za informacije vlade tog regiona, zajedno sa novinarima iz oko 20 zemalja širom sveta, gledala predstavu “Povratak Putu svile”.

Predstava, koja svake godine privuče više od 600.000 ljudi, oličenje je vešte kombinacije najsavremenije tehnologije I izvanrednog izvođenja glumaca I plesača iz različitih etničkih grupa, kojima su neretko pravi konji I kamile deo scene.

Upravo ta mešavina tradicionalnog I modernog upadljiva je u gotovo svim sferama društva, pa I u zdravstvenim ustanovama širom regiona.

U bolnici Kirgiza, na primer, mogu se videti škorpije, koje se upotrebljavaju kao svojevrstan analgetik, tj, za smanjenje bola, dok se na univerzitetskoj klinici Čangđiju, u kojem se otkako je izgrađen 2015. izvede oko 10.000 operacija godišnje, primenjuje “akupunktura zmajeve vatre”.

Tokom tog tremana, koji traje oko dva sata, pacijent leži na stomaku, dok mu na leđima gore biljke I đumbir koji, objašnjavaju lekari, povezuje dejstvo leka sa telom I greje ga.

U Čangđiju, čije ime simbolično predstavlja želju za prosperitetom I povoljnim okolnostima, nalazi se I Poljoprivredni muzej Sinkjang, u kojem posetioci mogu da vide kako se biljke uzgajaju bez podloge, ali I kako im se pušta muzika I drugi zvuci, koji podsećaju na sirene, kako bi brže rasle.

Sinkjang obiluje I mnogim parkovima, među kojima je I drevni ekološki park u Urumćiju, koji čuva drveće staro oko 140 miliona godina.

To znači da je, objašnjava vodič, ono bilo savremenik nekih vrsta dinosaursa, a sada se polako transformiše u fosile, što se može i osetiti na dodir.

Najveću pažnju u parku privlače tradicionalne trke konja, a ljubav koju građani Kine gaje prema tim životinjama ogleda se u tome da svaki put, kada se neka od ždrebica oždrebi, to se na ekranu prikaže kao udarna vest.

Istoriju života etničkih manjina u Sinkjangu I drevnog Puta Svile, čije je taj region bio središte, čuva Muzej autonomnog ujgurskog regiona Sinkjang u Urumćiju, kome na postavci mogu pozavideti čak I Egipćani, s obzirom na to da se u njemu nalaze dobro očuvane mumije, od kojih je najpoznatija “Lepotica iz Loulana”.

Međutim, mumije u Sinkjangu, stare po više hiljada godina, razlikuju se od egipatskih, jer u njihovom nastajanju nije učestvovao ljudski faktor, već su se prirodno mumificirale, gubljenjem tečnosti.

A koliko je raznolikost kultura značajna za Sinkjang dokazuje I tepih, okačen na zidu centralnog hola Etgal džamije u Kašgaru, na kojem je izvezeno 56 cvetova koji, prema rečima imama Muhamada Džume, simbolično predstavljaju 56 etničkih zajednica u Kini.

Tepih je toj najvećoj džamiji u Sinkajngu I jednoj od najvećih u Kini poklonila vlada, napominje imam, koji kaže da Komunistička partija Kine I lokalna vlast pridaju veliki značaj očuvanju I modernizaciji te bogomolje.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com