Predsednik SAD Donald Tramp će, kasnije ove godine, ipak otputovati u državnu posetu Britaniji, saopštila je danas kancelarija britanske premijerke Tereze Mej.
Kako navodi AP, do posete dolazi uprkos zahtevima u Britaniji da se ona odloži, zbog Trampove uredbe da državljanima sedam muslimanskih država zabrani ulazak u SAD.
Ljutnja zbog te uredbe bacila je senku na ono što su britanski zvaničnici nazvali uspešnom posetom premijerke Vašingtonu.
Tereza Mej je, na sastanku sa predsednikom SAD u Beloj kući u petak, izjavila da je Tramp pozvan da dođe u Britaniju kasnije ove godine, kao gost kraljice Elizabete Druge.
Zvaničnici su pohvalili posetu, predstavljajući je kao znak bliskih transatlanskih odnosa.
Mejova je dobila kritike zbog dodvoravanja Trampu, jer je samo nekoliko sati nakon njenog odlaska Tramp doneo uredbu o zabrani ulaska građana Iraka, Irana, Sudana, Somalije, Sirije, Jemena i Libije, koja će biti na snazi 90 dana. Odluka takođe sprečava da izbeglice ulaze u zemlju u periodu od 120 dana.
Britanski parlament mora raspravljati o svakoj peticiji koju potpiše više od 100.000 građana.
Prošle godine, britanski parlament je, nakon slične peticije, morao da na dnevni red stavi raspravu o tome da li da Trampu, tada još samo predsedničkom kandidatu, zabrani dolazak u Britaniju.
Što se tiče Trampove uredbe, postoji konfuzija da li je u SAD dozvoljen ulazak nosiocima dvojnog državljanstva.
Zvaničnici britanskog ministarstva spoljnih poslova razjasnili su da se zabrana ne ulaska ne važi za britanske građane sa državljanstvom neke od sedam pogođenih zemalja (Irak, Iran, Sirija, Jemen, Libija, Sudan, Somalija).
Na sajtu ambasade SAD u Londonu, međutim, građanima sedam pomenutih država, kao i oni sa dvojnim državljanstvom, savetuje se da ne podnose zahteve za vizu, jer neće biti procesuirani.
Sajeda Varzi, bivša ministarka i konzervativna pripadnica Doma Lordova (gornjeg doma) rekla je da poziv Trampu da poseti London šalje pogrešne signale, i da je on lider koji ne deli britanske vrednosti.
Bivši lider Nezavisne partije UK, Najdzel Faraž i Trampov saveznik rekao je da su britanski političari licemeri, jer se nisu bunili kada je bivši predsednik SAD Barak Obama naredio, kako kaže Faraž, šestomesečnu zabranu ulaska Iračanima.
2011. godine SAD su uspostavile stroge provere iračkih izbeglica, nakon što su dva Iračanina optužena za terorizam u Kentakiju, međutim, tom odlukom nije zabranjen ulazak svih putnika iz Iraka, dodaje AP.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com