I Trampov zet u potrazi za Flinovom zamenom, Petreus u igri

Nakon iznenadne ostavke savetnika američkog predsednika Donalda Trampa za nacionalnu bezbednost Majkla Flina, veliki broj zvaničnika zaduženih za nacionalnu bezbednost SAD i zvaničnika Bele kuće, uključujući Trampovog zeta Džareda Kušnera, dalo se u potragu za osobom koja će trajno zameniti Flina na funkciji.

To sajt Politico.com saznaje od neimenovanog zvaničnika Trampove administracije koji je kazao da su u potragu uključeni i direktor CIA Majk Pompeo, ministar odbrane Džejms Matis, ministar za unutrašnju bezbednost Džon Keli, šef Trampovog kabineta Rajns Pribus i glavni strateg administracije Stiven Benon.

Navodi se da trenutno u trci za preuzimanje doskorašnje Flinove funkcije vodi viceadmiral Robert Harvard, ali da je na sastanku sa zvaničnicima u vezi sa ovim poslom bio i bivši direktor CIA i nekadašnji komandant savezničkih trupa u Avganistanu Dejvid Petreus.

Flin je danas podneo ostavku nakon što je otkriveno da je razgovarao sa ruskim ambasadorom u SAD Sergejem Kisljakom o sankcijama koje je odlazeća predsednička administracija Baraka Obame uvela Moskvi, pre nego što je Tramp preuzeo dužnost i prevario potpredsednika SAD Majk Pensa tvrdeći da nije bilo tog razgovora, prenosi Rojters.

„Na žalost, zbog brzog razvoja događaja, nenamerno nisam informisao potpredsednika Pensa i druge o nepotpunoj informaciji u vezi mog telefonskog razgovora sa ruskim ambasadorom. Iskreno sam se izvinio predsedniku i potpredsedniku, i oni su prihvatili moje izvinjenje“, napisao je Flin u ostavci.

Penzionisani general Kit Kelog, koji je bio šef osoblja Saveta za nacionalnu bezbednost, imenovan je za vršioca dužnosti savetnika za nacionalnu bezbednost, dok Tramp ne odluči ko će biti imenovan za novog savetnika.

Flinova ostavka desila se samo nekoliko sati nakon što je objavljeno da je Ministarstvo pravde upozorilo Belu kuću prošle nedelje da bi Flin mogao biti „ranjiv na ucene“ zbog kontakata sa Ruskim ambasadorom Sergejem Kisljakom pre inauguracije Trampa 20. januara.

Flinov odlazak predstavlja „otrežnjenje“ na početku Trampovog mandata, a istovremeno mogao bi da uspori otopljavanje odnosa sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Flin je ranije kazao potpredsedniku Pensu da nije razgovarao sa ambasadorom te zemlje, a takav kontakt bi mogao da bude kršenje američkog zakona, jer običnim građanima nije dozvoljeno da vode spoljnu politiku.

(Tanjug)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com