Američki predsednik je obelodanio planove o novoj strategiji formiranja agresivnijeg sistema svemirske protivraketne odbrane. Prema odredbama tog dokumenta, Pentagon planira da proširi odbrambene tehnologije u svemiru kako bi se brzo otkrile, pratile i pogodile rakete koje se približavaju teritoriji SAD.
Zamenica ministra zadužena za kontrolu naoružanja i međunarodnu bezbednost SAD Andrea Tompson izjavila je da Vašington u februaru započinje izlazak iz Sporazuma o raketama malog i srednjeg dometa, pozivajući se na to da Rusija nije odgovorila na pozive SAD da pregovara o budućnosti tog sporazuma.
Kao odgovor na te navode, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je optužio svoje američke kolege da su ignorisali konstruktivne predloge Moskve, a takođe je izjavio da se SAD pridržavaju „ranije prihvaćenog stava, koji se zapravo zasniva na ultimatumu“. Moskva je više puta negirala navode i optužbe da narušava Sporazum o raketama malog i srednjeg dometa.
Komentarišući za Sputnjik planove Vašingtona da izađe iz tog sporazuma, ali i da stvori sistem svemirske protivraketne odbrane, američki novinar i politički analitičar u oblasti međunarodnih odnosa i obaveštajnih aktivnosti Vejn Medsen kaže:
„To se može nazvati pokušajem da se iz odbrambenog budžeta izdvoji još novca za sprovođenje istraživanja u oblasti razvoja kosmičkog oružja. Pa ipak, teško je pridobiti podršku članova Predstavničkog doma, koji sada kontrolišu demokrate, jer bi to onda delovalo kao da Sjedinjene Države planiraju povlačenje iz drugog međunarodnog sporazuma, u ovom slučaju iz Ugovora o svemiru iz 1967. godine, kojim se zabranjuje upotreba oružja u kosmosu. Mislim da će demokrate reći nešto poput: ’Dosta je bilo! Nemamo nameru da finansiramo program ’Ratovi zvezda 2‘.“
Cilj strategije je zaštita od navodno realnih pretnji, počevši od Severne Koreje i Irana. Da li mislite da u Teheranu i Pjongjangu zaista postoji želja da se započne vojni konflikt sa SAD?
— Ne. Taj argument koristi Donald Ramsfeld još od momenta kada je postao ministar odbrane u vreme kada je predsednik bio Džordž Buš Mlađi. On je učestvovao u programu projektovanja i izrade balističkih raketa i njemu je pala na pamet ideja da su Americi neophodne rakete presretači. Naravno da mu cilj nisu bili Koreja i Iran, već Rusija i Kina.
Ako Trampov projekat bude odobren, kada se može očekivati realizacija takvog sistema?
— Za izradu tog sistema mogle bi biti potrebne godine. Međutim, vršilac dužnosti ministra odbrane Patrik Majkl Šanahan je predstavnik zajednice koja predstavlja i zastupa interese namenske industrije. Ne zaboravimo da je Šanahan radio u korporaciji „Lokid Martin“. Mislim da će on pokušati da zaštiti interese branše, a konkretno i kompanije „Lokid Martin“, koja je ne slučajno jedna od glavnih proizvođača i učesnika programa svemirskog raketnog programa.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com