Kina ima moćne ekonomske alate koje bi mogla da koristi u svojoj borbi protiv mera Amerike.
Kineske vlasti su obećale da će preduzeti kontramere nakon što su SAD odlučile da carine na uvoz kineske robe povećaju sa 10 na 25 odsto.
Umesto nametanja carina na uvoz robe iz SAD, Peking bi mogao da koristi i druge mere koje bi mogle da dovedu do eskalacije tenzija između dve zemlje, kaže novinarka Ketrin Grajfild.
Devalvacija juana
Prema autoru članka, Peking bi mogao da devalvira juan kako bi smanjio uticaj povećanja tarifa na kinesku ekonomiju. U 2018. godini kineska valuta je devalvirana za 5,5 odsto u odnosu na dolar.
Međutim, glavni ekonomista „UBS Grup AG“ Tao Vang smatra da je malo verovatno da će Kina koristiti taj metod, posebno ako se uzme u obzir bolno iskustvo koje je doživela 2015. godine.
Trgovinski deficit SAD sa Kinom je porastao u proteklih 30 godina i do 2018. godine dostigao je 419.000 miliona dolara.
Prodaja obveznica
Danas je Kina vlasnica 1,1 biliona američkih obveznica, više nego bilo koja druga zemlja na svetu. Grajfildova veruje da bi ta imovina mogla da postane moćno oružje u slučaju da Peking odluči da ih proda. Naime, tržište je doživelo „zemljotres“ 2018. godine, kada su kineski zvaničnici preporučili usporavanje ili zaustavljanje kupovine američkih obveznica.
Međutim, analitičar Ed el Huseini iz „Kolumbija trejdnidl investmentsa“ veruje da Kina još nema mogućnosti da uloži svoje rezerve u strane valute koje dosežu 3,1 biliona dolara.
Kupovina soje
Trenutno, Kina je najveći kupac američke soje. Peking je već uveo carine od 25 odsto na uvoz tog proizvoda iz SAD.
Grajfildova navodi da se soja uzgaja uglavnom u državama na Srednjem zapadu koje čine Trampovu izbornu bazu. To je razlog zašto je destinacija američkog izvoza soje veoma važna za američkog predsednika.
„Smanjenje kupovine američke soje bila bi relativno lak potez u odnosu na devalvaciju juana i prodaju obveznica“, objašnjava Bred Setser, bivši zvaničnik Ministarstva finansija SAD.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com