Predstavnici Turske i Rusije razgovarali su danas u Ankari o ratu u Libiji i dogovorili se da pojačaju napore na postizanju trajne obustave vatre u toj afričkoj zemlji, saopštilo je tursko ministarstvo spoljnih poslova.
U zajedničkom saopštenju posle sastanka navodi se da su se Turska i Rusija, koje u gradjanskom ratu u Libiji podržavaju različite strane, složile da rade zajedno i da ohrabre zaraćene frakcije da stvore „uslove za trajan i održiv prekid vatre“.
Rusija i Turska su se dogovorile i da zajedno rade na razvoju političkog dijaloga u Libiji.
Snage koje imaju podršku Turske, savezničke medjunarodno priznatoj vladi u Tripoliju, počele su mobilizaciju kod grada Sirt i najavile da će zauzeti taj grad na obali Sredozemnog mora, zajedno s vazduhoplovnom bazom Džufra.
Sirt i Džufra su sada pod kontrolom snaga komandanta Halife Haftara, bliskih paralelnoj vladi na istoku zemlje. Haftar ima podršku Rusije.
Sastanak zvaničnika Turske i Rusije održan je u vreme povećanih tenzija medju državama koje podržavaju rivalske frakcije u libijskom sukobu.
Uz Tursku, vladu u Tripoliju podržavaju i Katar i Italija, a Haftarove snage, uz Rusiju, i Ujedinjeni Arapski Emirati i Egipat.
Egipatski parlament je u ponedeljak odobrio korišćenje vojske izvan zemlje nakon što je predsednik Egipta Abdel Fatah El-Sisi zapretio vojnom akcijom protiv snaga u Libiji koje podržava Turska.
El-Sisi je upozorio da bi napad snaga podržanih od Ankare na grad Sirt predstavljao „crvenu liniju“ i da bi Egipat u tom slučaju vojno intervenisao radi zaštite svoje zapadne granice.
Libija je utonula u haos posle pobune 2011. godine, koju je podržao NATO, kada je svrgnut i ubijen dugogodišnji lider Moamer Gadafi. Libija je od 2015. godine podeljena izmedju dve rivalske vlasti: medjunarodno priznate koja drži zapadu i pobunjeničke koja je na istoku teritorije.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com