„Jedini dosluh s Rusima imala je pokvarena Hilari Klinton i Demokratski nacionalni komitet. A gde su serveri koje je Nacionalni komitet Demokratske partije odbio da preda FBI…“, napisao je Tramp na svom nalogu na Tviteru.
Američki predsednik Donald Tramp ponovo je optužio svoju rivalku na predsedničkim izborima 2016. godine i tadašnju kandidatkinju demokrata Hilari Klinton, da je bila u dosluhu s ruskim vlastima.
Komentarišući Trampov tvit, profesor moskovske Visoke škole ekonomije i stručnjak za SAD Aleksandar Domrin za Sputnjik kaže da je savršeno jasno da je počela nova izborna kampanja.
„Sada zaista počinje nova izborna kampanja. Republikanci će gotovo sigurno nominovati aktuelnog predsednika Trampa. Još uvek je nejasno ko će ovog puta biti taj ’projekat‘, kojeg će nominovati demokrate. Prethodno su imali projekat ’tamnoputi predsednik‘ a potom ’žena predsednik‘. Problem demokrata je što im kandidati nisu toliko autentične ličnosti, koliko su projekti, ideje koje bi trebalo da privuku glasače“, objašnjava Domrin.
S obzirom da su, kako kaže naš sagovornik, ruski eksperti masovno, tokom izbora 2016. godine prognozirali pobedu Hilari Klinton, time se i rusko rukovodstvo u značajnoj meri oslanjalo na ove ocene i samim tim očekivalo pobedu kandidata Demokratske partije.
„U tom smislu je Tramp na neki način u pravu. Da, zaista je rusko rukovodstvo očekivalo pobedu Hilari Klinton, a ne to da će predsednik postati Donald Tramp. Takođe, nema tih ruskih hakera koji su mogli da utiču na izbor američkog naroda, sam američki narod je izabrao Trampa kao svog lidera i verujem da će to učini i 2020. godine“, ističe profesor moskovske Visoke škole ekonomije.
Zamenik direktora Ruskog instituta strateških studija Mihail Smolin, objašnjava za Sputnjik, da će Rusija i na narednim predsedničkim izborima u Americi biti „vruća“ tema i da će se kampanja dobrim delom vrteti oko Moskve.
„Zapravo, u SAD se predizborna kampanja ne završava, ona traje neprekidno. Samo pred izbore kampanja ulazi u najaktivniju fazu. A što se tiče Trampa, čini mi se da između svog prvog i moguće drugog mandata, on nije prestajao da se opravdava povodom mogućih veza sa Rusijom. Poenta tih pravdanja je zapravo bila da pokaže da su i demokrate takođe imale svoje kontakte i veze sa Rusijom i da uostalom svi održavaju veze sa Rusijom“, ističe Smolin.
Naš sagovornik smatra da će Rusija biti „vruć krompir“ koji će obe strane prebacivati iz ruke u ruku i sve vreme protivnicima zamerati u stilu — vi ste sa Rusima.
Smolin dodaje da ako Tramp bude učestvovao na sledećim izborima, onda demokrate zaista mogu da potegnu Rusiju kao oružje i tako pokušaju da ga „skinu“.
„Tramp bi na sledećim izborima mogao da nađe neki fejk njuz o tome kako će demokrate na neki način ući u pakt sa ’uvređenom‘ Rusijom i zajedno raditi na tome da sklone Trampa. Isto tako, aktuelni predsednik se lako može pozvati na činjenicu da je upravo tokom njegovog mandata Rusiji zadato više neprijatnosti i ekonomskih teškoća nego što su to demokrate ikada učinile“, ironičan je Smolin.
Trampov tvit o „pokvarenoj Hilari“ sa dozom humora komentariše Jurij Roguljov, direktor Fonda za proučavanje SAD „Ruzvelt“ u okviru Moskovskog državnog univerziteta Lomonosov.
„Tramp je emotivan čovek, kao prvo. A kao drugo, vidimo da on baš aktivno koristi Tviter, a kako se mladi sada šale ’Tviter trpi sve‘. Izgleda da Tramp po čitav dan sam tvituje, pa se ne treba ni pitati odakle takav spontani način izražavanja. Deluje kao da Tramp ne može da izdrži pritiske i odgovara protivnicima koji ga dovode do usijanja“, kaže Roguljov za Sputnjik.
Naš sagovornik ipak smatra da zapravo nikome više nije do smeha kada Tramp ovako nešto izjavljuje, jer se sve ove kampanje realno vode i pretvaraju u moćno političko oružje, i to će sad sve biti samo još izraženije, jer je predizborna kampanja zapravo već počela.
„Da, u početku smo dosta toga i mi ovde u Rusiji prihvatali sa osmehom, delovalo nam je kao da se radi o nekakvoj šali. A potom su stvari i te kako postale ozbiljne i osmeha više nema. Meni se čini da je Rusija nekako spontano uticala na rezultat izbora, iako nije na tome radila. Međutim, sticaj okolnosti i još mnogo toga doveli su da su svi poverovali da je Rusija namerno radila na tome kako bi pobedio ’Tramp, agent Kremlja‘. Kao posledicu, sad imamo to da svi veruju da je zaista tako i bilo“, objašnjava Roguljov.
Ruski stručnjak ističe da su se u SAD dve godine vodile zvanične istrage na raznim nivoima, povodom navoda da je Tramp sarađivao sa Rusima, odnosno kovao zaveru kako bi pobedio na izborima. Zapravo, podseća naš sagovornik, istraga još uvek traje i vrlo je ozbiljna, formalna, na nivou FBI, a kako su istražne radnje vođene i u okviru Kongresa, i rezultat bi trebalo da bude ozbiljan.
„Sa jedne strane, imajući u vidu koliko se situacija iskomplikovala, ne zavidim ni američkim predstavnicima specijalnih službi koji rade na istrazi o navodnom ruskom mešanju u predizbornu kampanju. Njihov posao nije lak, oni se sada nalaze između čekića i nakovnja. To su živi ljudi, imaju svoje političke stavove i poglede na svet. A specifičnost rada u specijalnim službama je to što, bez obzira na svoje stavove, moraju biti maksimalno neutralni i isključivo ispunjavati naredbe rukovodstva“, zaključuje Roguljov.
Američke obaveštajne agencije optužuju Rusiju za navodno mešanje u predizbornu kampanju 2016. godine. Tramp i njegovi najbliži saradnici više puta su poricali sve navode o bilo kakvim neprikladnim kontaktima sa ruskim zvaničnicima tokom predizborne kampanje 2016. godine.
Moskva je takođe više puta nazivala neosnovanim tvrdnje o pokušajima da utiče na predsedničke izbore u Sjedinjenim Američkim Državama.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com