U centru Moskve arheolozi su otkrili podzemnu „tajnu sobu“ sa lučnim zidovima u kojoj je pronađeno više od 150 artefakata, koji datiraju iz perioda s pocetka 16. do kraja 19. veka. Veruje se da su iz te sobe branioci grada u 16. veku prisluškivali neprijatelja i zatim prenosili informacije nadređenima. Ovo nije prva takva soba koja je pronadena u glavnom gradu Rusije, ali sadrži rekordan broj artefakata, više od 150, navodi Sputnjik.
„Tajna soba“ je pronađena ispod zidina Kitajgorodske tvrđave dok su se vršili pripremni radovi za rekonstrukciju ulice.
Glavni moskovski arheolog Leonid Kondrašev je rekao da je „tajna soba“ pronađena preko puta Crkve Svetog Jovana Bogoslova, gde se nekada nalazila, kako se pretpostavlja, Bogoslovska kula Kitajgoroda, jedna od 12 kula Kitajgorodske tvrđave.
Ova tvrdava, dužine 2.567 metara, gradena je za vreme Jelene Glinske, radi odbrane grada od najezde krimskih Tatara.
Dosad u ovom istorijskom delu Moskve nije bilo znacajnijih arheoloških iskopavanja, a do ovog otkrića se došlo slucajno, nakon što su arheolozi zapazili netipicno udubljenje u zemlji.
Među više od 150 vrednosti ima i olovnih metaka i gvozdenih strela, ali i predmeta za domaćinstvo, cinije i keramičke šolje, monete…
Posebnu pažnju arheologa izazvalo je topovsko đule, za koje se veruje da je staro najmanje tri veka.
Prema recima glavnog moskovskog arheologa, predaja artefakata muzejskom fondu po zakonu treba da se obavi u roku od tri godine nakon otkrića, a do tada vredni predmeti treba da budu izučeni.
Kada se gradio metro, tridesetih godina prošlog veka, u Moskvi je pronadeno više takvih „tajnih soba“.
Istoricari navode da su one u ratno doba korišćene za prisluškivanje neprijatelja, a u mirnodopsko doba kao magacini za cuvanje municije.
Po pravilu, sve one su imale visoke svodove. U tim sobama su sedeli „prisluškivaci“ i zahvaljujući dobroj akustici mogli su da cuju sve što se dešava na površini zemlje.
Inace, „“tajna soba“ je pronadena tokom pripremnih radova za realizaciju programa „Moja ulica“, najvećeg projekta uredenja prestonice u savremenoj istoriji Rusije, koji podrazumeva rekonstrukciju moskovskih ulica i fasada.
Gradske vlasti navode da će arheološki nadzor vršiti i ubuduće, na svim lokacijama koje ulaze u program „Moja ulica“. Zahvaljujući takvoj praksi, prethodnih godina je pronađeno više od hiljadu artefakata i fragmenta istorijskih predmeta, navodi Sputnjik.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com