RIM – Konzervativni nacionalisti iz Evrope i Amerike, okupljeni na konferenciji u Rimu, upozorili su danas na „opasnosti od levičarskog totalitarizma“, podržali Bregzit, s nostalgijom se prisećali pape Jovana Pavla II i „veličanstvene revolucije“ kojom je srušen komunizam.
Glavna tema druge godišnje Konferencije nacional-konzervativaca bila je „Bog, čast i država“.
Zvezde u usponu desničarskih pokreta iz Italije i Francuske predsedavale su skupom, a konzervativni mađarski premijer Viktor Orban održao je završni govor, naveo je AP.
Organizator konferencije, Kristofer De Mut, nagrađen je aplauzima kada je oštro napao Svetski ekonomski forum političke i poslovne elite, održan i ove godine u švajcarskom Davosu.
De Mut je konstatovao da pretnje ne dolaze sa desnice, već od „globalističkih“ medija, političke i univerzitetske levičarske elite.
„Nazivaju nas primitivcima, ksenofobičnima, paranoidnima, rasistima. Čak nas optužuju za populizam“, rekao je De Mut.
„Mi smo direktni potomci i nastavljači veličanstvene revolucije kojom je 1980-ih srušena Gvozdena zavesa“, zaključio je on u obraćanju učesnicima konferencije.
Italijanski konzervativac, Roberto di Matei, jedan od vodećih kritičara pape Franje i poštovalac pape Jovana Pavla II, pročitao je poruku saučešća koju je Vatikan uputio Kubi nakon smrti Fidela Kastra, kao i tekst sporazuma koji je Sveta stolica postigla sa Kinom povodom nominacije biskupa, kao dokaz da papa Franja podržava komunizam.
„Ne smemo da se plašimo da kažemo da komunizam još živ“, rekao je di Matei.
„Iako se S S SR raspao, komunistička utopija nastavlja da se širi kao virus, komunistički virus koji preti zapadnoj kulturi, medijima i političarima, koristeći se i katoličkom crkvom“, smatra on.
Na skupu je bio i Aleksander Čuguel, austrijski ultradesničar i aktivista, poznat u konzervativnim katoličkim krugovima zbog učešća u incidentu koji je obeležio prošlogodišnji susret pape Franje sa biskupima iz Amazonije.
Čuguel je ukrao tri statuete trudnica iz crkve u krugu Vatikana i bacio ih je u reku Tibar, uz obrazloženje da je reč o paganskim idolima koji su izloženi u „Franjinom Vatikanu“.
Ovaj incident je, navodi AP, učvrstio konzervativne i tradicionalne oponente Franji u uverenju da taj papa predstavlja pretnju po Katoličku crkvu.
Rod Drijer, autor knjige „Benediktansko rešenje“, podsetio je da je Karol Vojtila, budući papa Jovan Pavle II, još kao mladić postavio istorijsku dramu sa prijateljima kojom je pokušao da se odupre nemačkim nacistima, a potom i komunističkim vlastima koje su pokušale da ponište poljsku kulturu, istoriju i religiju.
„Mi u našem vremenu moramo da učinimo nešto tako. Ljudi koji su preživeli komunistički totalitarizam pokušavaju da nas alarmiraju i probude nas pre nego što bude kasno“, zaključio je Drijer.
Konferenciju je organizivala Fondacija Edmund Berk iz SAD i nekoliko konzervativnih intelektualnih i političkih organizacija.
Ovaj skup je održan uoči konferencije koji ogranizuje Vatikan u znak podrške ekonomskoj solidarnosti sa siromašnima, o čemu govore svetski lideri „globalisti“ koje konzervativci napadaju.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com