Pre samo dva meseca, nedugo nakon početka ruske vojne intervencije u Siriji, pa i još skorije, posle masakra koji je Islamska država (ID) počinila u Parizu 13. novembra, nemalo komentatora je potrčalo da proceni kako se situacija toliko drastično promenila da je mirenje suprotstavljenih interesa velikih sila na Bliskom istoku neminovno i da je globalna koalicija za zatiranje „kalifata” na pomolu. Ali, dok se širom sveta sada strepi od novih terorističkih napada, da se ne spominje oko osam miliona ljudi Sirijaca i Iračana još od prošlog leta zarobljenih na teritorijama koje su okupirali borci Abua Bakra el Bagdadija, velike sile i dalje na umu imaju i zalog koji im, u najmanju ruku, nije važan manje od mira: sopstveno pozicioniranje u jednoj od ključnih oblasti sveta.
Ne vidi se ni da bi to mogla promeniti antiteroristička alijansa pod vođstvom Saudijske Arabije, niti kako će ona uopšte funkcionisati. Kada je njeno stvaranje objavio ministar odbrane, princ Muhamed bin Salman, najinteresantnije je bilo ono što nije precizirao: podrazumeva li ona formiranje zajedničkih snaga za borbu 34 države članice, mahom s većinski muslimanskim stanovništvom, od Mauritanije do Malezije, i ulazak tih trupa u direktnu borbu ili pak samo razmenu obaveštajnih podataka i intenziviranje vazdušnih udara koje su neke od tih država i ranije izvodile u koordinaciji s Amerikom. Prinčeve reči da ne isključuje upotrebu kopnenih trupa, zavisno od potrebe, podjednako mogu da znače sve i ništa.
Upadljivo je bilo još jedno izostavljanje – u koaliciji neće biti Irana, ogorčenog rivala Saudijske Arabije, kao ni još dve države pod Teheranu bliskim šiitskim režimima, Sirije i Iraka, niti je njome obuhvaćen Avganistan, u kojem je ID sve jača. Uprkos tome, princ je najavio da će se savez usredsrediti na borbu protiv terorizma, osim u Libiji, Egiptu i Avganistanu, upravo u Siriji i Iraku, za šta sigurno neće dobiti odobrenje tamošnjih vlada. Van koalicije, premda je ona opisana kao ujedinjenje islamskog sveta protiv terorizma, ostali su i Alžir, Oman i Eritreja, pa i bivše sovjetske republike iz centralne Azije, mada džihadisti i njima prete.
Tako je propala prilika da se stvori, ako globalna, pa ni svemuslimanska, još nisu moguće, makar regionalna koalicija protiv ID.
Drugo se nije ni očekivalo. Saudijci i Iranci su na suprotnim stranama u Siriji oko sudbine predsednika Bašara el Asada, kojeg Teheran pomaže finansijski i vojno, dok je Rijad iza nekih od grupa koje ga nastoje srušiti. Sunitske zemlje s Bliskog istoka često optužuju Iran da podupire „šiitske teroriste” koji spremaju prevrate širom tog dela sveta. Prebacuju mu i da je podstrekač ustanka milicije Huti u Jemenu, gde je sunitski blok predvođen Saudijskom Arabijom protiv te pobune proletos pokrenuo vojnu intervenciju. Ta zemlja je i dalje podeljena frontom, a haos su za širenje iskoristile Al Kaida i ID.
Ne samo tu, nego i drugde, ID buja upravo na razdoru šiita i sunita, čijim se jedinim pravim zaštitnikom proglašava, uspevajući ponekoga i da ubedi da je zaista tako. Najavljena antiteroristička koalicija Saudijaca pre će biti – kao i njihov rat u Jemenu protiv milicije koja ipak predstavlja otprilike trećinu stanovništva – viđena kao još jedan instrument Rijada za jačanje regionalne dominacije i suzbijanje uticaja Irana, tog arhisponzora terorizma u njegovim očima: uostalom, teško da je slučajno što će meta te koalicije, uz ID, kako je najavljeno, biti svaka teroristička organizacija, što bi za kuću Sauda, sudeći po njenoj dosadašnjoj praksi, moglo označavati bilo koji šiitski pokret protiv marginalizacije te verske grupe u državama pod sunitskim dinastijama.
Kao kalibriranje novog oruđa Saudijske Arabije, koja od dolaska kralja Salmana na presto u januaru vodi sve ekspanzivniju spoljnu politiku, doživljena je i proletošnja najava Rijada slična poslednjoj – da će zemlje Zaliva formirati zajedničke vojne snage za borbu protiv svih koji ugrožavaju mir regiona. Od toga, međutim, nije bilo ništa, niti je to u proteklim decenijama uopšte bila prva slična najava. Ali, uvek bi se isprečili raznorodni interesi koji postoje i unutar tog bloka. Za sprečavanje njegove dugoročne vojne integracije, koja se ne bi zadržala samo na povremenim zajedničkim ciljevima kakav je nađen u Jemenu, dovoljno je već i podozrenje između Saudijske Arabije i, s druge strane, Turske i Katara.
Rascep se već pojavio i unutar nove koalicije, pošto se ispostavilo da su Pakistan i Malezija iz medija saznale da su njene članice, dok je Indoneziji barem dojavljeno da se okuplja savez, ali ne vojni, u kakvom ne želi učestvovati. To je poduprlo spekulacije da je čitava priča o antiterorističkoj islamskoj koaliciji samo paravan za planove Rijada i njemu najbližih država ili pak puka inscenacija kojom se odgovara na zamerke Amerike, pa i Rusije i, sve češće, mnogih drugih zemalja, da ne preduzimaju dovoljno kako bi se zaustavila ID i da je uspešna propaganda „kalifata” pošast s kojom se jedino muslimani – uz pomoć ostalih, naravno – mogu izboriti kako se ne bi povampirila u drugom obliku.
Imaju, istina, Saudijci i ozbiljne razloge da zaista žele zatiranje ID, koja sve češće organizuje napade na njihovoj teritoriji. „Kalifat” ima pojedinačne finansijere iz raznih država, ali je neprijatelj svim režimima, makar nekima od njih bio kolateralno koristan kao sredstvo za slabljenje šiitskog bloka. No, dodatni vojni troškovi su poslednje što je sada potrebno Rijadu i njihovim saveznicima, koji se još nisu iskobeljali ni iz intervencije u Jemenu. Ona je samo kuću Sauda, prema procenama, već koštala milijarde dolara, u trenutku kada se moćna petromonarhija zbog pada cena nafte, kao i ceo region, suočava s novčanim problemima. I vojni budžeti zemalja Zaliva će naredne godine prvi put u poslednjoj deceniji biti smanjeni. Saudijska Arabija, međutim, ne odustaje od donacija susedima kako bi ih na taj način privila uz sebe: upravo je najavila da će nastaviti da upumpava milijarde dolara u privredno posrnuli Egipat.
Kineska brana za centralnu Aziju
Nije nikakvo iznenađenje što je Kina na samitu Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) pozvala njene članice da potpišu sporazum o „borbi protiv ekstremizma”. Peking već neko vreme upozorava da je njen region Sinkjang, većinski nastanjen muslimanima, prepun islamističkih separatista.
Opasnost je utoliko veća što se ta oblasti graniči s Avganistanom, koji u ŠOS-u ima status posmatrača i u kojem jača Islamska država (ID), pa su su, prema nekim procenama, u toj zemlji već hiljade stranih boraca, željnih da prodru dublje u centralnu Aziju, to jest u bivše sovjetske republike koje su takođe članice Šangajske grupe. To brine i Rusiju, odakle takođe potiče nemalo stranih boraca koji su se priključili regionalnom džihadističkom frontu. I Indija, gde se, uz višedecenijske probleme s islamistima, nedavno pojavila i Al Kaida, i Pakistan, koje bi iduće godine trebalo da postanu punopravne članice ŠOS-a, imaju očevidne motive da podrže ideju Kine.
Ali koju vrstu saradnje bi tačno želeo postići tim sporazumom, Peking je precizirao još manje nego saudijski princ Muhamed bin Salman najavljujući islamsku antiterorističku koaliciju. Države ŠOS-a izvode zajedničke vojne vežbe. Međutim, lakše je zamisliti da bi Kina tražila razmenu obaveštajnih podataka, ciljano snabdevanje oružjem, možda i vojne akcije koje bi svaka članica preduzimala na svojoj teritoriji radi koordiniranog otklanjanja prekograničnih opasnosti, nego da bi se odlučila na slanje svojih trupa u inostranstvo ili to tražila od drugih. Ona je čak bila i naglašeno uzdržana, u prevodu s diplomatskog jezika: diskretno kritična, prema ruskoj intervenciji u Siriji, naglašavajući i tada svoj stav da bi takve akcije morale biti utanačene u Ujedinjenim nacijama. Doduše, kao što i ŠOS delimično služi za demonstraciju sposobnosti azijskih država da se same, bez američkog uticaja, staraju o svojim poslovima i predstavlja protivtežu međunarodnim organizacijama pod zapadnim uticajem, možda će Kini biti previše privlačna i prilika da se pokaže kako Šangajska grupa može, makar to iziskivalo i vojne akcije u inostranstvu, izaći na kraj s ID i ostalim džihadistima onako kako Vašington ne uspeva sa svojim saveznicima.
(Vladimir Vukasović, Politika)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com