Najveći do sada pronadjeni fosil morskog reptila ihtiosaurusa će biti proučavan pošto je godinama bio „zaboravljen“ u državnom muzeju Donje Saksonije u Hanoveru.
Više od tri metra dugačak, taj ihtiosaurus je pronadjen devedesetih godina u Doniford Beju, u engleskom okrugu Samerset, piše Bi-Bi-Si. Nedugo potom je stigao u Hanover.
Britanski paleontolog Din Lomaks izrazio je oduševljenje činjenicom da toliki primerci još uvek mogu biti „ponovo pronadjeni“ u muzejskim kolekcijama.
„Ne morate ići na teren da bi otkrili nešto novo“, rekao je on.
Reč je o ženki ihtiosaurusa somersetensisa, vrste nazvana po engleskom okrugu u kom je pronadjeno mnogo primeraka drevnih vodenih gmizavaca, koja je u trenutku smrti bila trudna.
„Ovaj primerak će nam dati nove podatke o mogućoj veličini vrste ali je tek treći poznati primerak ihtiosausrusa sa embrionom. To je nešto posebno“, naveo je Lomaks.
Ihtiosaurusi, zvani još i morski zmajevi, živeli su u svetskim okeanima pre 200 miliona godina, istovremeno sa dinosaurusima.
Pojavili su se tokom trijasa, vrhunac dosegli u doba jure a nestali su u kredi, nekoliko miliona godina pre poslednjih dinosaurusa.
Njihovi ostaci su bili medju prvima koje su otkrili rani lovci na fosile u vreme kada su se teorija evolucije i geološki koncepti tek javljali.
Prvi kompletan skelet ihtiosaurusa otkrila je Meri Ening u liticama kod Lajm Redžisa, u okrugu Dorset, 1810. Njeno otkriće je potreslo svet nauke i pružilo dokaze za nove ideje o istoriji Zemlje.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com