Američki predsednik Donald Tramp ne miruje. Ako ne šokira svetsku javnost odlukama poput priznavanja Jerusalima za izraelsku prestonicu ili povlačenjem SAD iz brojnih značajnih sporazuma, onda pravi „veliko spremanje“ u Beloj kući.
Najnovije „žrtve“ kadrovskih promena prvog čoveka SAD ovog puta su iz sektora bezbednosti. Tramp je smenio šefa tajne službe SAD Rendolfa Alesa, a ostavku će podneti i ministarka unutrašnje bezbednosti SAD Kirsten Nilsen.
Kako navode američki mediji, nije jasno da li će Nilsenova, koja je bila zadužena za izgradnju zida na granici sa Meksikom, ostavku podneti protiv svoje volje, ali je poznato da ju je šef Bele kuće optužio za porast ilegalne migracije.
Kako za Sputnjik ocenjuje nekadašnji dopisnik lista „Politika“ iz SAD Milan Mišić, na ovaj potez američkog predsednika treba gledati kao na nastavak njegove prakse da veoma često menja svoje saradnike.
„Setimo se samo koliko je šefova kabineta do sada promenio, kao i važnih ministara. Zato su ove nove smene zapravo očekivane, s obzirom na to da je već neko vreme u prvom planu njegova politika prema migrantima i zaštiti granice. Ta politika je iznutra kontroverzna kada je reč o celoj političkoj sceni, jer se tome veoma žestoko suprotstavljaju demokrate sa svojom novom većinom u Predstavničkom domu“, napominje Mišić.
Glavni zaplet je, objašnjava sagovornik Sputnjika, i dalje oko finansiranja čuvenog zida na meksičkoj granici koji, kako kaže, demokrate osporavaju kao nesvrsishodan i skup.
Tramp je za to tražio 5,8 milijardi dolara, da bi na kraju proglasio vanredno stanje zbog situacije na granici. Mišić kaže da je to opet, prema mišljenju američke opozicije, bez osnova, ali američkom lideru omogućava da za izgradnju tog zida koristi fondove Pentagona.
„Ono što je povod za smenjivanje funkcionera u departmanu takozvane domovinske bezbednosti, jeste njihova navodna neodlučnost, odnosno, neka vrsta političke ’mekoće‘ prema problemima. Očigledno da Tramp nastoji da ostavi utisak da je njegova politika, pre svega, odlučna, a svi ovi potezi su, u svakom slučaju, namenjeni njegovoj glasačkoj ’bazi‘, odnosno ’očuvanju‘ onih koji su glasali za Trampa, s obzirom na to da se polako zahuktava predizborna kampanja za predsedničke izbore 2020. godine“, napominje Mišić.
Rendolf Ales i Kirsten Nilsen poslednji su u nizu Trampovih saradnika koji su napustili američku administraciju. Na dugačkoj listi onih koji nisu zadovoljili očekivanja američkog predsednika, ili je on bio prinuđen da ih otpusti kako bi „smirio strasti“ opozicije, jesu i Stiv Benon, glavni strateg Bele kuće, Majkl Flin, savetnik za nacionalnu bezbednost, državni sekretar Reks Tilerson, zatim Šon Spajser — pres-sekretar Bele kuće, Rajns Pribus, šef osoblja Bele kuće, šef komunikacija Entoni Skaramuči, ministar odbrane Džejms Matis, kao i Džon Keli, ministar za unutrašnju bezbednost, državni tužilac Džef Sešns, ambasadorka SAD pri UN Niki Hejli i direktor FBI Džejms Komi.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com