Ankara predsedava Organizacijom za islamsku saradnju, koja okuplja pedeset sedam muslimanskih zemalja. Odlučeno je da se krajem ove nedelje održi vanredni sastanak u Istanbulu na kom će Erdogan zatražiti da se preispita odnos prema Americi, a naročito prema Izraelu.
Pogibija više od pedeset Palestinaca na granici između Izraela i Gaze izazvala je burnu reakciju zvaničnika u Ankari. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan nazvao je Izrael terorističkom državom, a njegove akcije protiv Palestinaca — genocidom, i odlučio da povuče svoje ambasadore iz Vašingtona i Tel Aviva „na konsultacije“.
Prema rečima Vojislava Lalića, novinara i dugogodišnjeg dopisnika više srpskih medija iz Turske, Erdoganova reakcija je očekivana, jer on već duže vreme pokušava da se nametne kao zaštitnik Palestinaca u rešavanju njihovih problema u odnosima sa Izraelom.
Kako kaže, u Turskoj se održavaju mitinzi u znak protesta zbog najnovijih događaja u Pojasu Gaze, a u Istanbulu su paljene izraelske zastave.
„Takođe, kako Turska trenutno predsedava Organizacijom za islamsku saradnju, koja okuplja pedeset sedam muslimanskih zemalja, odlučeno je da se krajem ove nedelje održi vanredni sastanak u Istanbulu na kom će Erdogan zatražiti od muslimanskih zemalja da preispituju svoj odnos prema Americi, a naročito prema Izraelu. U toku su i stalni diplomatski kontakti sa mnogim zemljama povodom poslednjih događaja, pa je jasno da su se odnosi Turske sa Izraelom naglo zaoštrili, a Erdogan je potez Tel Aviva nazvao terorističkim aktom. On inače već duže vreme optužuje Izrael da pribegava državnom terorizmu i da se obračunava sa Palestincima u Gazi“, napominje Lalić.
Reakciju turskog predsednika politikolog Anatolij Petrenko vidi kao pokušaj Erdogana da dokaže da je političar broj jedan na Bliskom istoku i da nijedno pitanje ne može biti rešeno bez njega.
„Potez Sjedinjenih Američkih Država ruši ovu sliku, ali to ne znači da će Erdogan prekinuti diplomatske odnose sa Izraelom i SAD. Podrška islamskom svetu i oštre poruke su jedna stvar, a realni koraci nešto sasvim drugo. Dakle, uveren sam da Turska neće ratovati protiv Izraela“, ocenjuje Petrenko.
Smrt Palestinaca ne ide naruku ni međusobnim odnosima Ankare i Vašingtona, koji su već duže vreme na velikoj proveri, primećuje Vojislav Lalić.
„Ovo je dodatno poremetilo njihove odnose, a predsednik Erdogan je poručio da Amerika više ne može da bude posrednik u rešavanju palestinsko-izraelskog spora, jer je odabrala stranu. Međutim, treba imati na umu da su ove dve države strateški saveznici u okviru NATO-a, i imaju veoma značajnu ulogu upravo u tom regionu. Verovatno će obe strane pokušati da se ovo pogoršanje odnosa zaustavi, iz prostog razloga što su ove zemlje upućene jedna na drugu. Taj proces normalizacije odnosa sasvim sigurno neće ići ni brzo ni lako, tim pre što u Ankari ne kriju da su razočarani ponašanjem novog šefa Bele kuće, Donalda Trampa“, kaže Lalić.
On dodaje da su Turci očekivali da će posle Baraka Obame, koji je u Ankari praktično bio prokazan američki političar, nova administracija u Vašingtonu popraviti Obamine greške.
„To se, međutim, zasad ne dešava i verovatno će ove dve zemlje i nadalje imati velike probleme koje će rešavati, poput naznaka da bi SAD mogle da uvedu sankcije Turskoj na isporuku aviona F-35, zbog ugovora koji je Turska potpisala sa Rusijom o kupovini sistema S-400. Ipak, očekujem da će prevladati razum i da neće doći do ozbiljnijeg zaoštravanja između Ankare i Vašingtona“, kaže naš sagovornik.
I stručnjak za Bliski istok Stanislav Tarasov smatra da, uprkos oštroj retorici, neće biti realnih koraka od strane Ankare.
„Erdogan na ovaj način pokušava da poveća svoj kredibilitet, ali islamski svet je podeljen i zato neće biti nikakve ozbiljne reakcije, osim nekih deklaracija i ćaskanja, uprkos tome što je ovaj potez SAD bio najavljen odavno i islamski svet je imao vremena da se pripremi. Takođe, ovo nije prvi put da Erdogan daje oštre izjave na račun Izraela, ali to ipak ne znači da se Turska sprema za rat. Umesto toga, Turska će pokrenuti pitanje Pojasa Gaze na vanrednom sastanku Organizacije islamske saradnje, ali sve će se završiti na nivou razgovora“, ukazuje Tarasov.
Situacija na Bliskom istoku se drastično promenila, dodaje naš sagovornik, ali konsolidacija arapskog sveta i dalje nije ni na vidiku, s obzirom na to da su Izrael i SAD uspeli da poseju razdor među pripadnicama tog sveta.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com