RIM – Na pitanje – zasto evropske zemlje ne veruju Italij-a koje je ovih dana, a povodom rasprave o pomoći EU Italiji u borbi protiv posledica Covid 19, dominiralo u italijanskim medijima, bivša ministarka i
godine akademik i prof. ekonomje, Elsa Fornero odgovara objašnjenjem da je Italija imala rekordan broj reformi u poslednjih 25 i da one uglavnom nisu sprovedene.
Reforme ili nisu sprovedene ili su sprovedene samo delimično, ili potpupo napištene, kao što je slučaj sa reformom radnih odnosa, penzionog sistema, javne administracije, skolskog sistema. . . navela je Fornero za „Hafington Post“ .
“Sve te promene su se pokazale neefikasne ili smo ih ignorisali”, ocenjujue prof. Fornero.
Prema njenim recima nelogicno je da Italija trazi pomoc od evropskih saveznika a ne dozvoljava da neko kontrolise kako ce ta pomoc biti upotrebljena. To je, podseca Prof. Fornero bio jedan od razloga zasto se Holandija protivila pruzanjem bezuslovne pomoci.
“U Italiji je rasireno pogresno misljenje o reformama, mnogi veruju da one deluju kao carobni stapic, da ih je dovoljno usvojiti i gotovo, deluju same od sebe. Ili, drugi primer, usvajamo reforme koje prvom prilikom menjamo”, kaze prof. Fornero.
Po njenom misljenju EU od Italije sada ocekuje da donese i pocne ozbiljno da realizujemo neophodne reforme.
“Naravno moramo biti spremni na zrtve. Nema reforni koje nista ne kostaju. Ekonomske reforme uvek podrazumevaju zrtvovanje svih danas, da bi nam sutra bilo bolje. Oni, posebno politicari, koji veruju i predikuju da reforme moraju dati instant korist, lazu i pri tome znaju i sami da ne govore istinu”, objasnjava Prof. Fornero.
Ona zaključuje da nije moguce nastaviti kao do sada i ocekivati da zemlja i građani budu dobro.
“Moramo osigurati da Italijani budu uvereni da samo sledeći put
doslednih i zajedničkih reformi mozemo dati šansu budućim
generacijama. U suprotnom ćemo nastaviti sa padom koji traje u
poslednjih dvadeset godina”, zaključuje bivsa ministarka Elsa Fornero.
(Tanjug)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com