Zašto je Japan zainteresovan za rusku nuklearnu tehnologiju?

Rusija i Japan potpisali su u Tokiju memorandum o saradnji u oblasti mirovnog korišćenja atomske energije koji stvara pravnu osnovu za razvoj zajedničkih projekata, uz primenu jedinstvenih ruskih dostignuća – u otklanjanju posledica havarije na nuklearnoj elektrani Fukišima 1, u nuklearnoj medicini, u osvajanju inovacionih nuklearnih tehnologija.

Memorandum su potpisali generalni direktor državne korporacije „Rosatom“ Aleksej Lihačov, ministar ekonomije, trgovine i industrije Japana Hirošige Seko i ministar obrazovanja, kulture, sporta, nauke i tehnologije Japana Hirokazu Macuno.

Među ključnim elementima saradnje jeste otklanjanje posledica havarije na nuklearnoj elektrani Fukušima 1, uključujući rad s radiaktivnim otpadom i moguće radove na povlačenju havarisane elektrane iz eksploatacije, navedeno je u saopštenju Rosatoma.

Moguće je, takođe, razmatranje pitanja stvaranja jedinstvene rusko-japanske platforme za proučavanje mogućnosti unapređivanja inovacionih tehnologija na osnovu znanja i iskustva.

U maju 2009. u Tokiju Rusija i Japan su potpisali sporazum o saradnji u oblasti korišćenja nuklearne energije u mirovne svrhe. Ruski parlament je ratifikovao sporazum krajem 2010. godine, a Japan 6. decembra 2011. Lihačov je podsetio da Japan za sada nema planove o izgradnji novih atomskih energetskih blokova.

„Reč je o tome da je Japan sada, nakon poznatih događaja, u sasvim drugom položaju – od 54 reaktora samo tri je ponovo aktivirano. Zbog toga, naravno, mislim da u narednim godinama teško da će Japan graditi nove reaktore“, objasnio je Lihačov.

Najintrigantnija je perspektiva partnerstva Moskve i Tokija u oblasti inovacionih tehnologija zatvaranja ciklusa nuklearnog goriva koje su, kako se smatra, neophodne za razvoj nuklearne energije.

Prema mišljenju stručnjaka, Rusija zauzima prvo mesto u svetu u ovoj oblasti.

(Sputnjik)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com