Trampova vlada dala školama rok da odustanu od uvažavanja različitosti ili gube savezni novac

Vlada predsednika SAD Donalda Trampa dala je američkim školama i univerzitetima dve nedelje da eliminišu inicijative za uvažavanje različitosti (DEI) ili će izgubiti savezni novac, čime je on podigao ulog u svojoj borbi protiv „budnosti“ (Wake).

U dopisu u petak, Odeljenje za obrazovanje (ministarstvo prosvete) dalo je ultimatum školama da prestanu da koriste „rasne preferencije“ kao faktor pri prijemu đaka i studenata, raspodeli finansijske pomoći, zapošljavanju ili drugim oblastima. Školama je dato 14 dana da prekinu svaku praksu koja drugačije tretira učenike ili zaposlene zbog njihove rase.

Nastavnici na koledžima širom zemlje žurili su da procene svoj rizik i odluče da li da se zalažu za praksu za koju veruju da je legalna. Ogromna pretnja ugrožava sve aspekte rada kampusa – od eseja o prijavama za fakultet do časova u učionici i klubova u kampusu.

Namera je da se ispravi ono što je u memorandumu opisano kao „ogromna diskriminacija u obrazovanju“ na štetu belih studenata i onih azijskog porekla.

„Škole rade pod izgovorom da odabir učenika na osnovu ‘različitosti’ ili sličnih eufemizama nije njihov odabir na osnovu rase“, rekao je Kreg Trejnor, vršilac dužnosti pomoćnika sekretara za građanska prava. „Ne više. Učenike treba ocenjivati prema zaslugama, postignućima i karakteru“, kazao je on.

Smernice su izazvale oštru reakciju grupa za građanska prava i univerzitetskih grupa. Neki veruju da nejasan jezik treba da ima zastrašujući efekat, pritiskajući škole da eliminišu sve što se dotiče teme rase, čak i ako se to može braniti na sudu.

„Stvaranje osećaja rizika u vezi sa obavljanjem posla koji bi mogao da promoviše raznovrsne i prijatne kampuse je mnogo više od jasnog iskaza postojećeg zakona“, rekao je Džonatan Fansmit, viši potpredsednik za odnose sa vladom u Američkom savetu za obrazovanje, udruženju predsednika koledža.

Memorandum je nastavak izvršne naredbe Trampa o zabrani programa različitosti, jednakosti i inkluzije. Kao pravno opravdanje navodi se odluka Vrhovnog suda iz 2023. o zabrani rase kao faktora pri upisu na fakultet.

„Jednostavno rečeno, obrazovne institucije ne smeju ni da razdvajaju učenike na osnovu rase, niti da raspoređuju beneficije ili terete na osnovu rase“, navodi se u saopštenju.

U ponedeljak je Odeljenje za obrazovanje saopštilo da je ukinulo 600 miliona dolara grantova za organizacije koje obučavaju nastavnike. Programi su promovisali koncepte „podele“, kao što su DEI, kritička teorija rase i aktivizam socijalne pravde, saopštilo je Odeljenje.

Konfuzija oko implikacija Trampove naredbe protiv DEI-a bila je očigledna na prošlonedeljnom saslušanju za potvrđivanje kandidatkinje za sekretara obrazovanja Linde Mekmahon. Upitana da li će časovi afroameričke istorije biti u suprotnosti sa predsednikovim nalogom, Mekmehon je rekla da nije sigurna.

Cilj novih smernica je direktan prijem na fakultete, sugerišući da su fakulteti nastojali da zaobiđu odluku Vrhovnog suda.

Na primer, eseji sa koledža ne mogu se koristiti za predviđanje rase studenta, kaže se u uputstvu. U odluci Vrhovnog suda, glavni sudija Džon Roberts je rekao da ništa ne sprečava fakultete „da razmotre diskusiju kandidata o tome kako je rasa uticala na njegov ili njen život“, iako je upozorio da koledži ne mogu da koriste eseje kao indirektno rešenje za razmatranje rase studenata.

U dopisu se takođe navodi da je protivzakonito da fakulteti eliminišu standardizovane zahteve za testiranje „kako bi postigli željenu rasnu ravnotežu ili povećali rasnu raznolikost“. Desetine koledža širom SAD odbacile su te zahteve poslednjih godina, navodeći zabrinutost da ispiti favorizuju studente iz porodica sa visokim primanjima.

„Koledži i univerziteti će se naći između čekića i nakovnja“, rekao je Angel B. Perez, izvršni direktor Nacionalne asocijacije za savetovanje za prijem na fakultete. „Oni znaju da to što rade nije nezakonito, ali su zabrinuti da će ih, ako se ne pridržavaju, nedostatak federalnog finansiranja desetkovati“, smatra on.

Čini se da dopis Odeljenja za prosvetu ima za cilj stipendije za studente iz određenih rasnih sredina. Postojala je pravna debata o tome da li se odluka Vrhovnog suda proširuje na finansijsku pomoć, pri čemu su neke škole i institucije odlučile da ukinu rasne uslove za neke stipendije.

Tramp je pozvao na ukidanje Odeljenja za obrazovanje, a Odeljenje za efikasnost vlade (DOGE) Ilona Maska je ukinulo desetine ugovora koji se smatraju rasipničkim.

Tim DOGE-a odneo je pravnu pobedu u ponedeljak kada je savezni sudija odbio da blokira pristup DOGE evidenciji saveznih studentskih kredita. Sudija je rekao da tužilac, Udruženje studenata Univerziteta Kalifornije, nije uspelo da dokaže da mu je naneo štetu DOGE-ov pristup podacima.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com