Većina evroposlanika u POSP EU-Srbija glasala protiv usvajanja zajedničke deklaracije

Parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) između Evropske unije (EU) i Srbije danas u Strazburu nije usvojio zajedničku deklaraciju posle dvodnevne rasprave, jer taj dokument nije podržala većina poslanika Evropskog parlamenta (EP) u tom telu.

Članica POSP Biljana Đorđević, kopredsednica opozicionog Zeleno-levog fronta, izjavila je agenciji Beta da je većina poslanika EP u tom telu glasala protiv deklaracije jer je smatrala da je tekst nedovoljno oštar.

Prethodno su poslanici vladajućih stranaka iz Srbije odbacili većinu od 65 amandmana na tekst deklaracije, koje su podneli evroposlanici i članovi Skupštine Srbije iz redova opozicionih stranaka.

U nekim od tih odbačenih amandmana izražen je stav da je korupcija dovela do pada nadstrešnice u Novom Sadu, kao i zabrinutost zbog opasnosti od projekta iskopavanja litijuma „Jadar“ u Srbiji, kazala je Đorđević po okončanju 16. sastanka POSP između EU i Srbije, održanog u EP u Strazburu.

Đorđević je navela da su evroposlanici iz političkih grupa Socijalisti i demokrate i Zeleni glasali protiv usvajanja deklaracije, nezadovoljni što tekst nije oštriji kada je reč o obavezama Srbije po pitanju stanja demokratije, medijskog pluralizma, i borbe protiv korupcije.

I među evroposlanicima Evropske narodne partije (EPP), čiji je pridruženi član Srpska napredna stranka, bilo je onih koji nisu podržali usvajanje zajedničke deklaracije.

Za usvajanje deklaracije bila je potrebna podrška većine članova POSP i iz redova evroposlanika i iz redova članova Skupštine Srbije.

Predstavnici vladajućih stranaka u Srbiji, koji nisu podneli nijedan amandman na tekst deklaracije, glasali su za njeno usvajanje, dok su poslanici opozicije bili uzdržani.

Đorđević je rekla da su poslanici srpske opozicije bili uzdržani jer njihov stav nije mogao da ima uticaja na ishod glasanja, pošto većinu u Delegaciji Skupštine Srbije u POSP čine predstavnici vlasti.

„Ja sam bila uzdržana jer mislim da tekst deklaracije nije bio dovoljno kritičan, dok sa druge strane želim da Srbija ostane na evropskom putu. Bila sam uzdržana i zato što su predstavnici vlasti prihvatili moj amandman da proces izbora članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) treba da bude ponovljen“, kazala je Đorđević agenciji Beta.

Na sastanku je učestvovalo osam predstavnika vladajućih stranaka – Milimir Vujadinović, Staša Stojanović, Igor Bečić, Veroljub Arsić, Milica Nikolić, Branko Ružić, Elvira Kovač i Edin Đerlek, dok su od opozicionih poslanika, uz Biljanu Đorđević, bili i Tijana Perić Diligenski i Đorđe stanković.

Sledeći, 17. sastanak POPS između EU i Srbije treba da bude održan u drugoj polovini godine u Beogradu.

(Beta)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com