Saradnica u Nemačkoj organizaciji za međunarodnu saradnju (GIZ) Vesna Vidojević ocenila je da u Srbiji postoji kritična masa društvenih aktera koji su zainteresovani za razvoj socijalnog preduzetništva.
Ona je agenciji Beta kazala da je ekosistem za razvoj socijalnog preduzetništvo delimično razvijen i da je napravljen važan korak 2022. godine, kada je usvojena bazična zakonska regulativa.
Po njenim rečima, socijalno preduzetništvo ima potencijal da odgovori na specifične probleme zajednice.
„Kada kažem neke probleme, tu pre svega mislim na na ona pitanja koja se otvaraju, a povezana su sa održivim razvojem, sa zaštitom životne sredine i reciklažom. Nije suština samo u tome da u poslovanje budu uključeni pripadnici marginalizovanih grupa, već i da to preduzeće posluje na dobrobit zajednice“, rekla je Vidojević.
Kazala je da je GIZ podržao više od 40 socijalnih preduzeća, pomogao im u vezi sa organizacijom upravljanja i obezbedio im grantove.
„GIZ već godinama podržava časopis Lice ulice koji se prodaje na ulicama, uključene su osobe iz marginalizovanih grupa i oni imaju 50 posto zarade od prodaje i na tom primeru vidimo koliko je važna ova društvena funkcija. Kad čitamo Lice ulice, pored toga što smo uradili nešto dobro, što smo nekome obezbedili prihod, takođe imamo priliku da zaista saznamo mnogo više o položaju ljudi iz marginalizovanih grupa“, navela je Vidojević.
Po njenim rečima, lokalne samouprave su važni motori razvoja socijalnog preduzetništva, ali nije dobro ako se sve završi samo na projektnom finansiranju.
„Mora da postoji taj tržišni udeo. On ne mora biti veliki, ali mora da pomogne socijalnom preduzeću da preživi od prodaje dok ne dobije sledeći projekat“, dodala je Vidojević.
Tekst i video prilog nastali su u okviru projekta sufinansiranog od strane Ministarstva informisanja i telekomunikacija Srbije. Izneti stavovi nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(Beta)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com